Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stávky v Německu se dotkly i automobilky Porsche, odbory žádají víc než jen vyšší platy

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Na řadě míst Německa se dnes konají výstražné stávky pracovníků sdružených v největších německých odborech IG Metall. Vedle tradičního volání po vyšších platech se jejich požadavky zaměřují i na to, aby lidé mohli lépe skloubit svůj pracovní a soukromý život.

IG Metall zastupuje zhruba 3,9 milionu zaměstnanců. Odbory chtějí, aby zaměstnanci měli možnost až dva roky pracovat místo standardních 35 jen 28 hodin týdně. Lidé, kterým by se částečně dorovnával platový výpadek, by pak měli mít možnost vrátit se znovu k práci na plný úvazek.

Zaměstnavatelé přišli s protinávrhem, který počítá se zvýšením platů o dvě procenta a jednorázovým vyplacením 200 eur (5100 Kč) za měsíce leden až březen. Další kolo vyjednávání obou stran začne ve čtvrtek v Bádensku-Württembersku.

Aby odbory své požadavky prosadily, vyzvaly k výstražným stávkám. Ty se dnes dotkly mimo jiné automobilky Porsche, kde asi 3000 zaměstnanců na hodinu přestalo pracovat. Protestovalo se také v Berlíně, bavorském Aschaffenburgu nebo v Iserlohnu v Severním Porýní-Vestfálsku a ve spolkových zemích Hesensko, Braniborsko nebo Dolní Sasko.

Témata:  Německo odbory stávka

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.