Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR si asi tiše odklání globální kryproměnu, varuje bezpečnostní počítačová firma AlienVault

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Soul - Španělská bezpečnostní počítačová firma AlienVault zřejmě nalezla software, kterým si Severní Korea přesměrovává na svůj server globální kryptoměnu. Pro KLDR, na kterou se vztahují mezinárodní sankce, jsou kryptoměny nejlepším způsobem, jak přijít k hotovosti.

Aplikace byla vytvořena 24. prosince a využívá hostitelské počítače k těžbě kryptoměny monero. Některé z vytěžených mincí pak posílá do počítačů Kim Ir-senovy univerzity v Pchjongjangu. Uvedla to agentura Reuters.

Analytici poukazují také na množící se známky zájmu KLDR o kryptoměny a technologii blockchain. Tok kryptoměn je obtížné sledovat a je možné je několikrát i legalizovat.

Podle serveru CoinMarketCap je monero s celkovu hodnotou převyšující sedm miliard dolarů (asi 149 miliard Kč) třináctým největším digitálním aktivem na světě.

Společnost AlienVault ve své zprávě také uvádí, že v obchodu s bitcoiny vystupuje aktivně severokorejská IP adresa 175.45.178.19. Je to tatáž adresa, která figurovala v kybernetických útocích namířených proti Jižní Koreji v letech 2014 až 2015.

Témata:  Severní Korea ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.