Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR si asi tiše odklání globální kryproměnu, varuje bezpečnostní počítačová firma AlienVault

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Soul - Španělská bezpečnostní počítačová firma AlienVault zřejmě nalezla software, kterým si Severní Korea přesměrovává na svůj server globální kryptoměnu. Pro KLDR, na kterou se vztahují mezinárodní sankce, jsou kryptoměny nejlepším způsobem, jak přijít k hotovosti.

Aplikace byla vytvořena 24. prosince a využívá hostitelské počítače k těžbě kryptoměny monero. Některé z vytěžených mincí pak posílá do počítačů Kim Ir-senovy univerzity v Pchjongjangu. Uvedla to agentura Reuters.

Analytici poukazují také na množící se známky zájmu KLDR o kryptoměny a technologii blockchain. Tok kryptoměn je obtížné sledovat a je možné je několikrát i legalizovat.

Podle serveru CoinMarketCap je monero s celkovu hodnotou převyšující sedm miliard dolarů (asi 149 miliard Kč) třináctým největším digitálním aktivem na světě.

Společnost AlienVault ve své zprávě také uvádí, že v obchodu s bitcoiny vystupuje aktivně severokorejská IP adresa 175.45.178.19. Je to tatáž adresa, která figurovala v kybernetických útocích namířených proti Jižní Koreji v letech 2014 až 2015.

Témata:  Severní Korea ekonomika

Aktuálně se děje

8. dubna 2025 20:25

8. dubna 2025 19:46

Trumpa nezastaví ani americká ústava. Nejcennější papíry demokracie se ohýbají po celém světě

Donald Trump opět rozvířil debatu o hranicích prezidentské moci, když naznačil, že by rád zůstal ve funkci i po skončení druhého období – což je podle ústavy nemožné. Jeho výroky znovu otevírají otázku, jak odolná je americká demokracie vůči autoritářským tendencím. Historie jiných zemí ukazuje, že ústava sama o sobě nestačí, pokud se ji mocní rozhodnou ohýbat ve svůj prospěch.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy