reklama

Ve druhém kole mají podle něj Miloš Zeman a Jiří Drahoš, kteří jsou v mnoha směrech protipóly, poměrně vyrovnaně šance. Vítězství Drahoše by podle Langa přineslo větší vypočítatelnost české politiky pro zahraniční partnery.

"Zeman se ukázal jako vysavač protestu," řekl dnes ČTK Lang, podle něhož současný prezident a vítěz prvního kola hlasování, v němž získal 38,6 procenta hlasů, oslovil především voliče Svobody a přímé demokracie (SPD), komunistů a částečně také hnutí ANO.

Druhý politický tábor je podle specialisty na Česko fragmentovanější, což dokládají výsledky Drahoše (26,6 procenta), Pavla Fischera (10,2), Michala Horáčka (9,2) a Marka Hilšera (8,8). Zda se Drahošovi ve druhém kole tento tábor, v němž existuje poptávka po věcné politice a konstruktivní kritice, podaří sjednotit, je podle Langa otázkou.

Voliči Fischera, Horáčka i Hilšera, kteří si všichni přejí Drahošovo vítězství, podle německého analytika totiž nemají na své kandidáty tak pevnou vazbu, jako voliči podporující současnou hlavu státu. Není proto jisté, že dají ve druhém kole hlas právě osmašedesátiletému vědci. U Zemana je podle Langa zase otázka, jestli dokáže získat ještě další voliče. U řady lidí totiž jeho výkon funkce vyvolává výrazný nesouhlas.

"Můj odhad je, že druhé kolo je otevřené," uvedl Lang, kterého překvapilo, že se z volby prezidenta prakticky úplně stáhly velké politické strany, které hřiště přenechaly jednotlivým osobnostem.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama