Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec napětí? Na jednání mezi Bagdádem a Kurdy panovala důvěra

Irácký Kurdistán
Irácký Kurdistán
Foto: cabinet.gov.krd

Bagdád - Při jednáních mezi představiteli irácké centrální vlády v Bagdádu a zástupci iráckého autonomního Kurdistánu panovala na obou stranách důvěra. S odkazem na dnešní sdělení irácké vlády o tom informovala agentura Reuters.

Napětí mezi Bagdádem a iráckým Kurdistánem se vyostřilo poté, co se Kurdové v autonomii a několika sporných oblastech na severu Iráku loni v září vyjádřili pro nezávislost. V důsledku referenda irácká armáda vytlačila kurdské síly ze všech sporných regionů v Iráku, včetně ropného města Kirkúk.

„Při jednáních panovala atmosféra důvěry a pochopení," stálo v prohlášení irácké vlády s tím, že obě strany se domluvily, že budou dodržovat určitá pravidla. Bližší podrobnosti kabinet ale neuvedl.

Představitelé Bagdádu a Irbílu se podle kurdistánské televize domluvili, že budou letiště v autonomii kontrolovat společně.

Spor mezi Bagdádem a iráckým Kurdistánem vyústil nejen ve vojenské manévry ze strany Bagdádu, ale na autonomii byla také uvalena série omezení, včetně zablokování mezinárodních letů do regionu.

Témata:  Irák Kurdové

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy