Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozí nové a silnější erupce sopky Mayon. Nebezpečná zóna byla rozšířena

Sopka, mrak popílku
Sopka, mrak popílku
Foto: Reprofoto internet

Manila - Na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon byl dnes kvůli sopce Mayon vyhlášen čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň varování. Nebezpečná zóna okolo vulkánu byla rozšířena z šesti na osm kilometrů.

Čtvrtý stupeň znamená, že v následujících dnech hrozí ještě silnější, nebezpečná erupce, informovala agentura AP. Filipínský vulkanologický a seizmologický ústav (PHIVOLCS) ohlásil "zvýšenou seismickou činnost, chrlení lávy a erupce na vrcholu (sopky)".

Minulý týden odmítali někteří místní obyvatelé rizikové území opustit. Dosud bylo evakuováno 27.000 lidí.

"Vyzýváme veřejnost, aby dodržovala nebezpečnou zónu a nepanikařila. V zásadě musí být lidé připraveni. Ať si nachystají plynové masky, kapesníky či kusy oblečení, aby se nenadýchali jemného popela," oznámil ředitel PHIVOLCS Renato Sodium. Zpravodaj CNN uvedl, že v obcích Guinobata a Camalig i ve městě Ligao jižně od sopky je nulová viditelnost.

Témata:  sopka Mayon Filipíny mrak popílku Sopka

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.