reklama

Pence o víkendu navštívil Egypt a Jordánsko - v obou zemích hovořil mimo jiné o rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa respektovat Jeruzalém jako izraelskou metropoli.

Netanjahu při dnešním setkání Pencovi poděkoval za "historické" gesto Trumpa, který 6. prosince loňského roku uznal Jeruzalém jako izraelské hlavní město a oznámil svůj záměr přesunout tam americkou ambasádu z Tel Avivu. Netanjahu prohlásil, že pouto mezi Spojenými státy a Izraelem "nikdy nebylo silnější". Pence dnes odpoledne promluví v izreslkém parlamentu - Knesetu.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael anektoval v roce 1967 bez schválení mezinárodního společenství, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelný.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes jedná v Bruselu s šéfy diplomacií zemí Evropské unie. Očekává se, že při té příležitosti unii vyzve, aby uznala palestinský stát s hranicemi před rokem 1967 a aby zvýšila tlak na oživení mírových rozhovorů, ve kterých by mohla jednat jako zprostředkovatel. Palestinská samospráva již dříve oznámila, že Spojené státy se svým rozhodnutím o Jeruzalémě připravily o možnost hrát v palestinsko-izraelském mírovém procesu roli nestranného zprostředkovatele.

Netanjahu při dřívějším setkání s velvyslanci označil Pence za "izraelského přítele" a řekl, že žádná "alternativa amerického vedení" v mírovém procesu neexistuje. "Každý, kdo není připraven jednat s Američany o míru, mír nechce," řekl.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama