Budapešť - Maďarská vláda nesouhlasí s přijímáním migrantů na základě kvót Evropské komise a iniciovala referendum, v němž mají občané ukázat svůj odmítavý postoj k uprchlíkům v zemi. Nyní se ale vyskytl problém.
Referendum o povinném přerozdělování uprchlíků bylo zatím neznámo kým napadeno u ustavního soudu. Ten má nyní na vynesení příslušného rozhodnutí 30 dnů, informovala agentura MTI.
Hlavní tajemník soudu Botond Bitskey v této souvislosti pro MTI uvedl, že parlamentní usnesení nařizující lidové hlasování může napadnout prakticky kdokoliv. V tomto případě šlo o soukromou osobu.
Ústavní soud ve smyslu příslušných právních norem o podání informoval kancelář prezidenta a Národní volební komisi (NVB). Avizoval také, že v souvislosti se stížnostmi, které se budou týkat tohoto referenda, rozhodne do poloviny července.
Vypsání referenda o uprchlických kvótách napadla stížností 16. května i Maďarská liberální strana (MLP). Stížnost se týká verdiktu Nejvyššího soudu ze dne 3. května a podal ji předseda MLP Gábor Fodor. Nejvyšší soud totiž rozhodl, že maďarská vláda může vypsat referendum o povinném přerozdělování uprchlíků.
Poslanci maďarského parlamentu 10. května ve zrychleném řízení schválili usnesení, které nařizuje uskutečnit referendum o povinném přerozdělování uprchlíků.
Související
9. září 2025 18:13
25. srpna 2025 15:09
23. srpna 2025 14:09
22. srpna 2025 15:36
20. srpna 2025 17:03