Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednání o vládě se posunula, CDU/CSU a SPD se dohodly na slučování rodin migrantů

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Jedna z největších překážek koaličních rozhovorů v Německu byla překonána. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) našly shodu na slučování rodin běženců s doplňkovou ochranou.

Od srpna bude podle serveru Spiegel Online i dalších médií do Německa moci přicházet měsíčně až 1000 rodinných příslušníků těchto migrantů. Merkelová označila dnešní ujednání za“"dobrou zprávu". Všeobecně se očekává, že by koaliční rozhovory mohly být uzavřeny do neděle.

Velká koalice CDU/CSU a SPD v březnu 2016 na dva roky slučování rodin běženců, kteří nedostali status uprchlíka, ale jen doplňkovou ochranu, přerušila. Důvodem byl vysoký počet běženců, kteří v té době do Německa přicházeli. Tehdejší zákonné opatření už brzy vyprší, a proto obě uskupení musela co nejrychleji najít nové řešení. Parlament by o něm měl rozhodnout už ve čtvrtek.

Nakonec se strany dohodly na tom, že do 31. července ještě slučování rodin běženců s doplňkovou ochranou nebude možné. Od dalšího měsíce už ano. SPD prosadila také opatření, které má usnadnit slučování rodin ve složité humanitární situaci.

U lidí, kteří mají status uprchlíka, bylo slučování rodin možné i v uplynulých dvou letech. Loni do konce listopadu touto cestou do spolkové republiky přišlo zhruba 85.000 rodinných příslušníků uprchlíků. Odhaduje se, že za lidmi s doplňkovou ochranou by do Německa mohly celkem dorazit desítky tisíc nejbližších příbuzných.

Premiérka západoněmecké spolkové země Sársko Annegret Krampová-Karrenbauerová, která bývá v poslední době v médiích zmiňována jako možná příští nástupkyně Merkelové, dnes vyjádřila naději, že nová velká koalice bude dohodnuta v neděli, nejpozději v pondělí. Přes všechny obtíže u některých témat je prý atmosféra „velmi konstruktivní a velmi koncentrovaná".

Šéfka frakce SPD Andrea Nahlesová ujednání označila za „věcný a rozumný kompromis" a podle DPA má radost, že v budoucnu bude moci do Německa přijít každoročně nejméně 12.000 příbuzných uprchlíků s omezeným ochranným statusem.

Místopředseda CDU a hesenský premiér Volker Bouffier ale varoval, že průlom v rozhovorech ještě nenastal. I on sice očekává uzavření koaličních jednání do neděle, ale podle něj jsou jednání velmi náročná.

V posledních letech do Německa proti dřívějšku přichází výrazně méně rodinných příslušníků uprchlíků v poměru k jejich celkovému počtu. Za každým Syřanem tak v průměru dorazilo 0,43 člena rodiny, za každým Iráčanem 0,3 a za každým Afgháncem 0,13. Už v sondovacích rozhovorech se strany velké koalice dohodly také na tom, že by do Německa nemělo přicházet více než 180.000 až 220.000 běženců ročně. Zároveň by ale každý migrant měl mít možnost podat žádost o azyl.

Témata:  Německo Křesťanskodemokratická konzervativní unie CDU/CSU uprchlíci Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Související

Aktuálně se děje

27. března 2025 12:49

Požár v Novém Městě nad Metují. Evakuovaným se zajišťuje náhradní ubytování

Hasiči ve čtvrtek ráno zasahovali u požáru bytového domu v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Lidé museli být z domu evakuováni, město pro ně hledá náhradní ubytování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně.