reklama

Od srpna bude podle serveru Spiegel Online i dalších médií do Německa moci přicházet měsíčně až 1000 rodinných příslušníků těchto migrantů. Merkelová označila dnešní ujednání za“"dobrou zprávu". Všeobecně se očekává, že by koaliční rozhovory mohly být uzavřeny do neděle.

Velká koalice CDU/CSU a SPD v březnu 2016 na dva roky slučování rodin běženců, kteří nedostali status uprchlíka, ale jen doplňkovou ochranu, přerušila. Důvodem byl vysoký počet běženců, kteří v té době do Německa přicházeli. Tehdejší zákonné opatření už brzy vyprší, a proto obě uskupení musela co nejrychleji najít nové řešení. Parlament by o něm měl rozhodnout už ve čtvrtek.

Nakonec se strany dohodly na tom, že do 31. července ještě slučování rodin běženců s doplňkovou ochranou nebude možné. Od dalšího měsíce už ano. SPD prosadila také opatření, které má usnadnit slučování rodin ve složité humanitární situaci.

U lidí, kteří mají status uprchlíka, bylo slučování rodin možné i v uplynulých dvou letech. Loni do konce listopadu touto cestou do spolkové republiky přišlo zhruba 85.000 rodinných příslušníků uprchlíků. Odhaduje se, že za lidmi s doplňkovou ochranou by do Německa mohly celkem dorazit desítky tisíc nejbližších příbuzných.

Premiérka západoněmecké spolkové země Sársko Annegret Krampová-Karrenbauerová, která bývá v poslední době v médiích zmiňována jako možná příští nástupkyně Merkelové, dnes vyjádřila naději, že nová velká koalice bude dohodnuta v neděli, nejpozději v pondělí. Přes všechny obtíže u některých témat je prý atmosféra „velmi konstruktivní a velmi koncentrovaná".

Šéfka frakce SPD Andrea Nahlesová ujednání označila za „věcný a rozumný kompromis" a podle DPA má radost, že v budoucnu bude moci do Německa přijít každoročně nejméně 12.000 příbuzných uprchlíků s omezeným ochranným statusem.

Místopředseda CDU a hesenský premiér Volker Bouffier ale varoval, že průlom v rozhovorech ještě nenastal. I on sice očekává uzavření koaličních jednání do neděle, ale podle něj jsou jednání velmi náročná.

V posledních letech do Německa proti dřívějšku přichází výrazně méně rodinných příslušníků uprchlíků v poměru k jejich celkovému počtu. Za každým Syřanem tak v průměru dorazilo 0,43 člena rodiny, za každým Iráčanem 0,3 a za každým Afgháncem 0,13. Už v sondovacích rozhovorech se strany velké koalice dohodly také na tom, že by do Německa nemělo přicházet více než 180.000 až 220.000 běženců ročně. Zároveň by ale každý migrant měl mít možnost podat žádost o azyl.