reklama

Od začátku srpna pak chtějí CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD), které nyní jednají o nové vládě, slučování rodin znovu povolit.

Slučování rodin běženců, kteří dostali jen doplňkovou ochranu, velká koalice CDU/CSU a SPD v březnu 2016 na dva roky přerušila kvůli vysokému počtu migrantů, kteří v té době do Německa přicházeli. Tehdejší zákonné opatření mělo v polovině března vypršet, a proto se obě uskupení snažila co nejrychleji najít nové řešení.

Jeho první části je prodloužení dosavadního stavu do konce července. Druhou pak dohoda o maximálně 1000 rodinných příslušníků běženců s doplňkovou ochranou měsíčně, kterou musí ještě CDU/CSU a SPD doladit, a parlament se jí tak bude zabývat později.

Sociální demokraté navíc v koaličních rozhovorech prosadili také opatření, které má usnadnit slučování rodin ve složité humanitární situaci. To už je v platnosti nyní, výsledek předcházejících sondovacích rozhovorů o vládě s ním ale nepočítal. Kritici nicméně podotýkají, že opatření nemá výrazné dopady. Loni touto cestou do spolkové republiky přišlo méně než 100 migrantů.

Zástupci vznikající velké koalice svou dohodu dnes ve Spolkovém sněmu hájili jako dobrý kompromis. Kritici ze stran Zelených a Levice ale dohodu považují za nedostatečnou a chtějí, aby Německo nebrzdilo slučování rodin, které podle nich podporuje integraci. Naopak svobodní demokraté (FDP) požadovali prodloužení současného stavu o dva roky a Alternativa pro Německo (AfD) chtěla slučování rodin běženců s doplňkovou ochranou zablokovat zcela.