Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islámský stát začal měnit tvář. Očekává se nárůst násilností, varuje analytik

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Pondělní série koordinovaných útoků ve třech městech v Sýrii a Jemenu, kterou zosnoval Islámský stát (IS), poskytuje nový důležitý pohled na současné možnosti a strategii skupiny a naznačuje, že v nadcházejících měsících dojde na Blízkém východě a možná i za jeho hranicemi k nárůstu násilností. V komentáři pro server Al Džazíra s tímto názorem vystoupil Rami G Khouri, politický analytik, který působí jako výzkumník na Americké univerzitě v Bejrútu.

Expert tvrdí, že nejméně pět podstatných aspektů pondělních útoků si zaslouží pozornost, jelikož zároveň přináší bezpečnostní problém pro mnoho zemí. Považuje za ně místo, koordinovanost, logistickou přípravu, útok ve více zemích a proměňující se strategii IS v širším vojensko-politickém kontextu.   

Za nejpozoruhodnější aspekt útoků označuje Khouri kombinaci vícenásobných, rozsáhlých explozí v politickém srdci syrské a jemenské vlády, které se ukázaly jako zranitelnější, než se doposud zdálo.

Sofistikované logistická operace

V Sýrii provedlo souběžně sebevražedný útok sedm aut napěchovaných trhavinou ve městech Tartus a Džableh, přičemž podle vládních i opozičních odhadů zahynulo mezi 80 a 120 lidmi, připomíná odborník. Podotýká, že k masakrům došlo v guvernátu Lázikíja, alávitském srdci Asadova režimu a vlády v Sýrii a dva údery se navíc odehrály poblíž ruských leteckých a námořních základen.

"Schopnost IS provádět tak sofistikované logistické operace v údajně vysoce zabezpečené oblasti potvrzuje jeho vysoké útočné schopnosti a odhaluje díry v bezpečnostním systému Asadova režimu vyztuženého Ruskem a Íránem," konstatuje Khouri. To samé podle něj platí i o dvou útocích, které zabily 45 armádních branců a civilistů v Adenu, prozatímní metropoli Jemenu, kde sídlí vláda prezidenta Mansúra Hádího.    

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Skutečnost, že IS dokáže zaútočit na náborové armádní centrum nedaleko sídla generála v jemenském hlavním městě, nevěstí podle analytika nic dobrého pro bezprostřední budoucnost země, především v kontextu dalších úderů na prominentní cíle, k nimž v Adenu došlo v posledních měsících. Hádího vláda si udržuje vliv jen v části země a v Kuvajtu vede rozhovory s húsijskými povstalci napojenými na bývalého prezidenta Alíhi Sáliha o návratu do metropole San'á a pokračuje v boji za rozdělení moci skrze konstituční konfederaci, doplňuje odborník.     

Expanze podpory, schopností a územní kontroly IS a Al-Káidy v jižních částech Jemenu je nezamýšleným rozměrem války, která v zemi zuří již 14 měsíců, deklaruje Khouri. Podotýká, že drastické útoky IS přišly v době, organizace ztrácí kontrolu nad částí svého území v Sýrii a Iráku ve prospěch syrských, iráckých, kurdských, íránských a mezinárodních vojenských jednotek.

Navíc byly zahájeny nové velké ofenzivy s cílem vyhnat IS z irácké Fallúdži a syrské Rakky, která je po dva roky neformálním hlavním městem samozvaného chalífátu, připomíná expert. Dodává, že také bašta IS v libyjské Sirtě, která se v posledních šesti měsících rozrostla na více než 6 tisíc bojovníků, je nyní pod útokem libyjských vojsk podporovaných mezinárodními leteckými silami a zvláštními pozemními jednotkami.      

Pondělní útoky jsou pokračováním několika ničivých pumových atentátů, které minulý týden zabily přes sto lidí v Bagdádu, uvádí Khouri. Domnívá se, že tyto akce mají ukázat schopnost IS udeřit na mnoho cílů v několika zemích a jeho vůli a možnost expandovat, i s ohledem na pondělní vyhlášení nového vilájetu al-Sahíl.

Kacířští odpadlíci

"IS má očividně stoupence, malé základny a bojovníky v oblasti Lázikíje, ale zatím zde nekontroluje dostatek území, aby mohl vyhlásit jakoukoliv územní autoritu," deklaruje analytik. To je však podle jeho názoru podružné ve srovnání s tím, že IS ukazuje svou vůli nadále bojovat a zabíjet ty, které považuje za kacířské odpadlíky a nepřátele své verze sunnitského islámu, především pak ši'íty a jim podobné skupiny, jako jsou právě alávité.

Poučení z událostí tohoto týdne ve světle koncepce útoků IS v posledních šesti měsících v Evropě a Egyptě tak podle experta zní, že organizace dokáže využívat decentralizované buňky a podporovat své systémy v mnoha zemích. Ty jsou pak zřejmě schopné operovat nezávisle, ale zároveň se i koordinovat jako v případě pondělních úderů v různých zemích a městech či nedávných masakrů v Paříži a Bruselu, vysvětluje Khouri.        

Toto zjištění nepovažuje odborník za překvapivé s ohledem na zkušenosti mnoha vysokých velitelů IS s armádními operacemi z posledních dvou desetiletí i přítomnosti části bývalých iráckých zpravodajských důstojníků v nejužším jádru organizace. "Tito političtí a vojenští vůdci se poučili z vlastních zkušeností a osudu dalších militantních takfirských salafistů, například vysokých představitelů Al-Káidy, kteří byli zabiti, či zajati," varuje analytik.     

Khouri předpokládá, že výše uvedené nevěstí nic dobrého pro nejbližší budoucnost, i kdyby probíhající koordinovaná vojenská akce zadržela IS v malých oblastech v Iráku a Sýrii a zlikvidovala jeho velitelství v Rakce. "IS zřejmě toto předvídá a uvede do pohybu dlouhodobou guerillovou a teroristickou strategii prostřednictvím zakládání decentralizovaných jednotek organizovaných do malých buněk napříč arabským světem a Evropou," myslí si expert. Závěrem tak konstatuje, že pondělní masakry mohly být jen předzvěstí toho, co a jak IS dokáže, kdykoli a kdekoliv se mu zamane.   

Témata:  Islámský stát terorismus

Související

Aktuálně se děje

27. listopadu 2024 17:55

FBI unikal terorista přes 20 let. K překvapení všech ho našli ve Walesu

FBI se dočkala dopadení jednoho z nejhledanějších teroristů, který byl více než 20 let na útěku. Daniel Andreas San Diego sice čelí obvinění z několika bombových útoků nedaleko San Franciska, zadržen však byl u lesa na severu Walesu. Upozornila na to stanice Sky News

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy