Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfovi řecké diplomacie hrozí "třemi kulkami" kvůli sporu s Makedonií

Řecko
Řecko
Foto: Pixabay

Atény - Kvůli sporu o název Makedonie přišel šéfovi řecké diplomacie výhružný dopis. Jeho pisatelé uvedli, že mají pro Nikose Kotziase připravené tři kulky. Vyhrožovali přitom i jeho rodině.

Podle nepotvrzených zpráv řecká a makedonská vláda se už dohodly na kompromisu a země by se mohla jmenovat Republika Nová Makedonie. Zpravodajský server MKD ale dříve napsal, že ve hře jsou kromě toho i Republika Severní Makedonie, Republika Vardarská Makedonie, Republika Horní Makedonie a Republika Makedonie (Skopje). Kotzias ve čtvrtek uvedl, že chce dosáhnout dohody do června.

Spor o název vedou Makedonie a Řecko prakticky od získání nezávislosti Makedonie v roce 1991 po rozpadu Jugoslávie.

Řecko kvůli sporu blokuje snahu bývalé jugoslávské republiky připojit se k Severoatlantické alianci a brání i jejímu začlenění do EU. Název Makedonie totiž Řekové považují za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii. Oficiálně se v OSN a na mezinárodním scéně prozatím používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Témata:  Řecko Makedonie EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.