reklama

Na počátku předsedající soudce uvedl, že si obžalovaný prostřednictvím svého advokáta nepřeje, aby fotoreportéři pořizovali jeho snímky.

Abdeslama nad ránem převezla elitní jednotka z vězení Fleury-Mérogis v pařížské oblasti do justičního paláce v Bruselu, kam dorazil o čtyři hodiny později, uvedla agentura AFP.

Bruselský soud je považován jen za předehru soudního procesu, který obžalovaného čeká ve Francii za pařížské atentáty. Provází jej však i velké očekávání, zda drobný delikvent, který se stal "veřejným nepřítelem č. 1", u soudu přeruší své mlčení, jaké zachovával při výsleších.

Francouz marockého původu se podílel na teroristických útocích v Paříži, při kterých zahynulo 130 lidí. Na rozdíl od svého bratra i dalších členů teroristické buňky při atentátu nebyl zabit ani nespáchal sebevraždu, ale odjel z Paříže do Bruselu. Několik měsíců se pak úspěšně skrýval.

Belgičtí policisté jej nakonec našli v jednom z domů v bruselské části Forest. Při razii 15. března 2016 Abdeslam a další islamista Sofiane Ayari tři policisty postřelili a dokázali uniknout. Třetí radikál Mohamed Belkaid, který se s nimi skrýval, při incidentu zahynul.

Abdeslama se nakonec podařilo o pár dní později zadržet v bruselské čtvrti Molenbeek. U soudu se mají Abdeslam s Ayarim zodpovídat z pokusu o vraždu policistů a nedovoleného ozbrojování, obojí "v souvislosti s terorismem".

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama