Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německé odbory slaví: Zaměstnancům v průmyslu vzrostou mzdy

EUR - evropská měna
EUR - evropská měna
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Stuttgart - Největší německé odbory IG Metall uzavřely v noci na dnešek se zaměstnavateli dohodu o mzdách a pracovní době průmyslových pracovníků v jihozápadním Německu. Na podporu svých požadavků se do stávek v uplynulých týdnech zapojil téměř milion pracovníků.

Dohoda uzavřená v Bádensku-Württembersku by měla sloužit jako vzorová pro celkem 3,9 milionu zaměstnanců v německém kovoprůmyslu a elektrotechnice. Mzdy se od dubna navýší o 4,3 procenta. "Ta čtyřka před čárkou bolí", řekl na závěr jednání šéf svazu zaměstnavatelů Südwestmetall Stefan Wolf.

Možná ještě důležitější než navýšení platů je pro odbory to, že se jim podařilo prosadit požadavek, aby zaměstnanci měli možnost na šest měsíců až dva roky pracovat místo standardních 35 jen 28 hodin týdně. Poté se zase mohou vrátit do práce na plný úvazek. Tato možnost bude platit od roku 2019.

Zaměstnavatelé na druhé straně prosadili pro řadu podniků možnost podepisovat se zaměstnanci častěji i smlouvy na 40hodinový pracovní týden. Profitovat by z toho měli zejména v době, kdy je nezaměstnanost nízká jako nyní a jen těžko se jim shánějí další pracovní síly.

Témata:  Německo platy průmysl EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.