Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Íránský prezident obdržel dopis od vědců. Chtějí prošetřit údajnou sebevraždu jejich kolegy

Hasan Rúhání, íránský prezident
Hasan Rúhání, íránský prezident
Foto: kremlin.ru

Teherán - Íránský prokurátor v sobotu oznámil, že se profesor sociologie Kávús Sejjed Emámí (63) ve věznici zabil. Zatčen byl 24. ledna a obviněn ze špionáže. Akademici však verzi o sebevraždě nevěří a požadují důkladné prošetření případu.

Íránské úřady rodině sdělily, že Emámí zemřel v pátek. Jeho syn ale neveří, že spáchal sebevraždu. Emámí byl také ekolog a stál v čele íránské nadace na ochranu ohrožených zvířat. Zástupce justice v neděli řekl, že se Emámí k vině přiznal a že ve vazbě je dalších sedm členů jeho nadace.

"Zpráva o smrti doktora Emámího vědce a ekology šokovala. Byl to známý profesor, vynikající vědec, válečný veterán a čestný člověk," napsala vědecká obec v otevřeném dopise prezidentovi Hasanu Rúhánímu. "Věrohodné nejsou zprávy ani o důvodu jeho zatčení, ani o jeho smrti. Očekáváme, že rychle zasáhnete, aby byl případ této těžké ztráty vyšetřen," stojí dále v dopise.

Teheránský prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí řekl, že byl "Emámí jedním z podezřelých ve špionážní kauze a spáchal sebevraždu, protože věděl, že mnozí svědčili proti němu. A také vzhledem k tomu, k čemu se sám přiznal".

"Byl to velmi klidný a naprosto nepolitický člověk. Miloval Írán a přírodu," řekl ale stanici BBC jeden z íránských vědců, který Emámího dobře znal.

V Íránu Emámího případ obnovil debatu o podezřelých úmrtích ve věznicích. Za protestů proti špatné ekonomické situaci na přelomu roku skončilo ve vazbě několik tisíc lidí a dva z nich údajně spáchali za mřížemi sebevraždu. Jejich příbuzní a známí ale tuto verzi nepřijali a žádají nezávislé vyšetření.

Témata:  Írán Hasan Rúhání sebevražda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.