Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

1,8 milionu snílků čeká deportace? Senát USA odsouhlasil začátek debaty o budoucnosti dětských migrantů

Senát USA
Senát USA
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Washington - Senát Spojených států v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SEČ) odhlasoval začátek debaty o řešení osudu přistěhovalců, kteří do USA přišli bez dokladů jako děti. Lze očekávat, že diskuze bude bouřlivá. Těsnou většinu 51 hlasů sice drží republikáni, ti se ale bez podpory demokratů neobejdou, neboť k prosazení návrhu bude potřeba 60 hlasů.

Citlivou otázku budoucnosti 1,8 milionu snílků, jak se těmto imigrantům v USA říká, otevřel prezident Donald Trump. Ten loni ohlásil, že pokud Kongres status těchto přistěhovalců nevyřeší zákonem, zruší program DACA, který je prozatím před deportacemi chrání.

Ve stočlenném Senátu zvedlo pro zahájení debaty 97 senátorů, proti byl pouze republikán Ted Cruz zastupující stát Texas. Ten své odmítavé stanovisko zdůvodnil tím, že by bylo z principu obrovskou chybou, pokud by Kongres přijal zákon, který otevírá cestu k americkému občanství těm lidem, kteří do USA přišli nelegálně.

Agentura AP k takřka jednotnému souhlasu začít s debatou v plénu poznamenala, že výsledek pondělního procedurálního hlasování neodpovídá tomu, jak komplikované bude dohodnout se na příslušném zákonu.

Již nyní je jisté, že republikánská strana nezastává k řešení otázky přistěhovalců jednotný názor, naopak se zásadně liší od tvrdého postoje konzervativního křídla ke vstřícnosti umírněnějších republikánů ochotných k dohodě.

Hledání dohody komplikuje i postoj prezidenta, který chce, aby součástí řešení bylo i vyčlenění financí na stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Bariéra je jedním z Trumpových hlavních volebních slibů. Demokraté chtějí status dětských přistěhovalců vyřešit, se zdí ale nesouhlasí. Nelíbí se jim ani prezidentův záměr omezit vízovou loterii či legální přistěhovalectví ve formě příchodu příbuzných těch, kteří již v USA legálně pobývají.

Výsledek senátního kompromisu, pokud vznikne, bude muset ještě odsouhlasit Sněmovna reprezentantů, kde mají pohodlnou většinu republikáni. Schvalovací proces pak svým podpisem zakončí Trump.

Témata:  USA Senát USA přistěhovalectví

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.