reklama

Netanjahu v televizi reagoval na úterní zprávu, podle níž policie doporučila prokuratuře jeho stíhání za údajné braní úplatků.

Podle policie premiér od filmového producenta Arnona Milchana výměnou za výhody přijal dary za 750.000 šekelů (4,4 milionu Kč). Premiérův

advokát Amit Hadad řekl, že suma je "nadhodnocená, nesprávná a fakty nepodložená". Netanjahu podle něj "nepřijal úplatek ani jeden den, rok, nikdy". V Milchanův prospěch prý intervenoval v jediném případě, a to v kauze víz.

"Ujišťuji vás, že vládní koalice je stabilní. Nikdo, já ani nikdo jiný, neplánuje volby. Budeme spolupracovat ve prospěch izraelských občanů do konce volebního termínu," řekl Netanjahu. Konečné slovo v rozhodnutí o premiérově stíhání má generální prokurátor, který se ale podle tisku může vyjádřit i za několik měsíců. Mandát současné vlády končí v roce 2019, ale většina parlamentních voleb v Izraeli v minulosti byla předčasná.

Opozice Netanjahua vyzvala k rezignaci a vůdce Strany práce Avi Gabbaj řekl, že premiérovi spojenci si musejí zvolit mezi dodržováním zákona a podporou Netanjahua. Ministr financí Moše Kahlon, jehož strana Kulanu je pro vládní koalici zásadním spojencem, sdělil, že by měly přestat útoky na policii a že by soudní systém měl mít prostor pracovat bez nátlaku. Poslanec Ofer Šelah se zastal vůdce své strany Budoucnost existuje Jaira Lapida, který byl klíčovým svědkem proti Netanjahuovi. Lapid se stal terčem útoků premiérových spojenců.

Netanjahuova strana Likud premiéra brání. Poslanec David Amsalem policii ostře kritizoval a prohlásil, že se dopustila "pokusu o státní převrat". "Jsou věci, které jsou v demokratické společnosti zakázány, a toto je jedna z nich," řekl dnes. Ministryně kultury Miri Regevová řekla, že vše, co se označuje jako úplatek od Milchana, byl pouze "projev vztahu dvou přátel".

Premiér je vyšetřován v souvislosti se dvěma kauzami, označovanými čísly 1000 a 2000. V první jde o úplatky od Milchana a australského podnikatele Jamese Packera. Cenné dary od nich putovaly k Netanjahuovi i jeho ženě. V kauze 2000 se jedná o údajný úplatek, podvod a zneužití důvěry v případě dohody s vydavatelem listu Jediot achronot Arnonem Mozesem. Účelem prý bylo zaplatit příznivější zpravodajství a oslabit vliv listu Israel hajom.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama