Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud poslal na 14 let za mříže francouzského islamistu, prý byl člen Al-Káidy

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Paříž – Za zločinné spolčování s teroristy si má francouzský islamista alžírského původu Naamen Meziche (47) odsedět 14 let za mřížemi. Rozhodl o tom dnes soud v Paříži.

Západní tajné služby islamistu považují za zkušeného člena teroristické sítě Al-Káida. Uvedla to agentura AFP. Ve francouzské vazbě byl od října 2013.

Meziche cestoval do Afghánistánu, kde měl podle obžaloby absolvovat vojenský výcvik a podstoupil boj v řadách džihádistů, než měl být zařazen do jednotky určené k provádění teroristických útoků v Evropě.

Obžaloba žádala maximální možný trest 20 let vězení, a to „kvůli ochraně společnosti". Argumentovala zejména tříletým pobytem v táboře Al-Káidy v pákistánsko-afghánském pohraničí.

„Obžalovaný není ani ďábel, ani člen Al-Káidy," řekl obhájce, podle kterého Meziche ve skutečnosti nebyl členem teroristické organizace. „Není to špatný člověk," prohlásil.

U soudu se Meziche hájil, že do Afghánistánu odcestoval jen proto, aby zařídil emigraci své rodiny do muslimské země. Na místě byl však nucen přidat se k Al-Káidě, aby získal šanci na návrat do Německa, kde dříve žil. „Ale neuvědomil jsem si, že to potrvá měsíce a roky," dodal.

Témata:  Francie terorismus Al-Káida soudy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.