Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá SPD spouští hlasování o pokračování velké koalice

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín - Němečtí sociální demokraté začínají dnes ve vnitrostranickém referendu rozhodovat o tom, jestli znovu vstoupí do velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Hlasování, jehož výsledek je nejistý, bude mít zásadní dopad nejen na podobu německé vlády, ale i na budoucnost nejstarší německé demokratické strany, která se nachází v hluboké krizi.

Ke koaliční smlouvě, na níž se SPD a CDU/CSU dohodly 7. února, se více než 463.000 členů sociální demokracie může vyjádřit do 2. března. Za použití automatů, které zvládnou otevřít 20.000 dopisů za hodinu, začne o den později v berlínské centrále strany sčítání hlasů. Výsledek má být znám 4. března.

Konkrétně sociální demokraté v referendu odpovídají na tuto otázku: "Má Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) uzavřít koaliční smlouvu z února 2018 vyjednanou s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a Křesťanskosociální unií (CSU)?" Zda převáží příznivci, nebo odpůrci již třetí velké koalice za poslední čtyři volební období si troufá odhadovat málokdo.

Témata:  Německo Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Křesťanskodemokratická konzervativní unie CDU/CSU

Související

Aktuálně se děje

15. července 2025 16:01

Americká dohra pandemie. Lékař ničil vakcíny a falšoval doklady, ale sedět nepůjde

Americká ministryně spravedlnosti Pam Bondiová nařídila ukončení procesu s lékařem, který je obviněný ze zničení vakcín proti nemoci covid-19 v hodnotě 28 tisíc dolarů (590 tisíc korun). Doktor zároveň vydával falešné dokumenty potvrzující očkování a dětem aplikoval solný roztok místo vakcíny na žádost rodičů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Karel III. se nemá čeho bát. Trump odhalil, co čeká od návštěvy Británie

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci.