Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalá předsedkyně Svazu vyhnanců povede nadaci blízkou AfD. Nemá v lásce uprchlíky ani Čechy

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Německou politickou nadaci, která má blízko k Alternativě pro Německo (AfD), povede bývalá poslankyně CDU Erika Steinbachová. Ta je v Česku a Polsku známa jako dlouholetá bývalá předsedkyně Svazu vyhnanců (BdV) a podporovatelka zájmů Němců vysídlených po druhé světové válce.

Steinbachová (74) není členkou AfD. CDU opustila loni v lednu po více než 40 letech, především na protest proti migrační politice kancléřky Angely Merkelové, která podle ní otevřením hranic v roce 2015 porušila zákon.

Steinbachová na počátku loňského září protiimigrační stranu podpořila na předvolebním mítinku. Ve dvou německých denících se objevily také inzeráty s její fotografií, v nichž oznámila, že dá ve volbách AfD svůj hlas.

Steinbachová působila jako poslankyně od roku 1990, dlouho byla i mluvčí CDU pro lidská práva. V roce 2016 vyvolala v Německu pozdvižení, když na twitteru zveřejnila fotografii blonďatého bělošského dítěte obklopeného davem dívek s tmavou pletí, které se ho podle textu pod obrázkem ptají, odkud pochází. Fotografie měla podle Steinbachové ukazovat budoucnost Německa v roce 2030.

"Jsme šťastni, že jsme v osobě Eriky Steinbachové jako předsedkyni naší nadace získali nanejvýš profilovanou osobnost veřejného života," uvedla dnes Nadace Desideria Erasma. Steinbachová v prohlášení uvedla, že v Německu roste tlak na svobodu slova i vědeckého bádání a tomuto trendu se chce v čele nadace postavit.

Témata:  Německo Alternativa pro Německo (AfD) uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy