Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Slovensku roste napětí: Fico obvinil Kisku z destabilizace země a z mocenských her

Andrej Kiska, slovenský prezident
Andrej Kiska, slovenský prezident
Foto: andrejkiska.sk **www.andrejkiska.sk**

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska se po vraždě novináře Jána Kuciaka podle premiéra Roberta Fica věnuje mocenským hrám, destabilizuje zemi a nechrání její dobré jméno v zahraničí. Média už začala přirovnávat Fica k někdejšímu autoritářskému slovenskému premiérovi Vladimíru Mečiarovi

Fico dnes pokračoval v kritice prezidenta po jeho nedělním projevu, ve kterém Kiska vybídl k rozsáhlé rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. "Věnuje se mocenským hrám, dělá opoziční politiku, destabilizuje Slovensko místo toho, aby dělal to, co vyžaduje jeho postavení - chránit Slovensko a jeho dobré jméno," řekl Fico po dnešním pracovním obědě s velvyslanci zemí Evropské unie a USA.

Premiér dodal, že velvyslance informoval o tom, že "sledujeme útok ze strany opozice a prezidenta na principy právního státu a na výsledky demokratických parlamentních voleb". Podle Fica se opozici i prezidentovi vražda novináře hodila, protože najednou mají příběh, s jehož pomocí chtějí vládu odstranit. Po Kuciakově vraždě se pod tlak dostal hlavně ministr vnitra Robert Kaliňák, jehož rezignaci požaduje opozice i část vládní koalice.

"To, co se začalo dít po neděli, když jsme zjistili, že došlo k vraždě, je scénář, který není připravován u nás doma. Můžete mě obvinovat z konspirativních teorií, to je mi jedno. Já zde vidím nějaký rukopis ve střední a východní Evropě, který je poměrně silný. Je neuvěřitelné, s jakou rychlostí se opozice a prezident pokoušejí o demontáž legitimního výsledku demokratických voleb," uvedl dnes Fico.

Zopakoval svou dřívější kritiku na adresu Kisky za jeho loňské setkání s americkým finančníkem a filantropem Georgem Sorosem v New Yorku bez přítomnosti dalších slovenských politiků. Schůzka se konala v září, když se Kiska účastnil zasedání Valného shromáždění OSN. Kiska tehdy na sociální síti napsal, že se Sorosem se setkal proto, že Sorosova nadace se věnuje romské problematice a že o setkání požádal Soros poté, co si přečetl článek o úspěšném příběhu Romů na východním Slovensku. Fico tvrzení hlavy státu o tématu jednání označil za "blbost".

Podle Fica chtěl slovenský prezident soukromě hovořit se Sorosem, "o kterém všichni dobře víme, co v tomto regionu dělá".

Témata:  Robert Fico Andrej Kiska Slovensko

Související

Aktuálně se děje

23. března 2026 8:29

Musí to rozhodnout jiní. Exprezident Zeman prozradil, čeho by se ještě rád dočkal

Exprezident Miloš Zeman si po více než 30 letech strávených ve vrcholné politice užívá zaslouženého důchodu. Stále ale marně čeká na jednu věc, která by mu stáří mohla zpestřit. Naděje se bývalá hlava státu nevzdává.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy