Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strana Most-Híd žádá rezignaci Kaliňáka, Fico se ji snaží udržet ve vládní koalici

Robert Fico, slovenský premiér
Robert Fico, slovenský premiér
Foto: Reprofoto ČT

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico chce, aby v koalici zůstala strana Most-Híd, která v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka vybídla k rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Ten je také místopředsedou strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), odstoupit odmítá.

"Budeme nabízet taková řešení, aby Most-Híd mohl pokračovat ve vládě. Vnímám realitu a jsem připraven o věcech hovořit," řekl dnes Fico na tiskové konferenci. Dodal, že koalice bude jednat příští týden po návratu jejích zástupců ze zahraničí. Podle médií je na dovolené předseda nejmenší koaliční strany Most-Híd Béla Bugár.

Fico opět kritizoval prezidenta Andreje Kisku, který v neděli navrhl zásadní rekonstrukci vlády nebo předčasné volby jako způsob řešení krize důvěry ve stát po vraždě novináře a jeho partnerky. Prezident kvůli tomu dnes zahájil konzultace se zástupci polických stran.

"V prezidentském paláci začíná scénář, který má jednoznačně za cíl změnit mocenské poměry ve státě a negovat výsledky regulérních parlamentních voleb. Hlava státu se touto iniciativou propůjčila k opoziční hře, jejíž výsledkem nemá být stabilita státu, ale naopak chaos a předčasné volby," řekl Fico.

Ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně strany Most-Híd Lucia Žitňanská označila Ficovy výroky za neakceptovatelné a nepřípustné. Slovenský týdeník Trend na svém webu napsal, že nebude zveřejňovat informace z brífinků premiéra, na kterých předseda vlády nedává prostor novinářským dotazům a věnuje se konspiracím. Na dnešní tiskové konferenci na rozdíl od předchozích brífinků Fico povolil novinářům položit tři otázky.

Témata:  Robert Fico Andrej Kiska Slovensko

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 14:38

Vražda na Pardubicku. Oběť našli v lese, mezi podezřelými má být manžel

Kriminalisté se v Pardubickém kraji zabývají případem násilné smrti ženy. Dva podezřelí byli zadrženi. Podle dostupných informací bylo tělo oběti nalezeno v lese na Chrudimsku. Jedním ze zadržených má být člen její rodiny. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko.