Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Amerika je rozdělena na dvě strany. Důvodem je jaderné bombardování Japonska

Bombardér Enola Gay, jeho posádku tvořili bombometčík Thomas Ferebee, pilot Paul Tibbets, navigátor Theodore
Bombardér Enola Gay, jeho posádku tvořili bombometčík Thomas Ferebee, pilot Paul Tibbets, navigátor Theodore "Dutch" van Kirk a druhý pilot Robert Lewis
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Washington - Americká veřejnost je v otázce použití jaderných bomb proti Japonsku v roce 1945 rozdělena. Průzkumy přitom dosud svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki přesvědčivě schvalovaly.

Aktuální sondáž Gallupova institutu, která byla zveřejněna u příležitosti dnešní návštěvy Baracka Obamy v Hirošimě, ukazuje, že se svržením bomb souhlasí 43 procent dotázaných Američanů, 44 procent jich bylo proti.

Ještě v roce 2005 z podobného průzkumu Gallupova institutu vyplynulo, že jaderné bombardování Japonska na sklonku druhé světové války schvaluje 57 procent respondentů, proti jich bylo 38 procent. Sondáže z let 1995 a 1990 rovněž ukazují podporu svržení nukleárních bomb, pro se vyslovilo 59, respektive 53 procent oslovených.

Největší podporu má jaderné bombardování, jehož cílem bylo donutit Japonsko k okamžité kapitulaci, a tím zabránit odhadovaným vysokým ztrátám v řadách spojeneckých invazních vojsk, mezi muži, bělochy a republikány. Naopak ženy, nebělošská část populace a demokraté zastávají odmítavý postoj. Rozdíly jsou i v jednotlivých věkových kategoriích, kdy nejmladší generace s nezbytností svržení bomb na Japonsko nesouhlasí, zatímco ta nejstarší ho podporuje.

Témata:  USA Hirošima jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.