Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé v Polsku se bouří proti zpřísnění zákona o potratech, do ulic vyšly desítky tisíc demonstrantů

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Varšava - Ve Varšavě a jiných polských městech demonstrovaly desítky tisíc lidí, kterým se nelíbí plánované další zpřísnění zákona o potratech. Ve Vratislavi na jihu Polska přišly na demonstraci stovky lidí. Odpůrci potratů naopak na dnešek ohlásily zvláštní celostátní modlitby, napsala polská tisková agentura PAP.

Legislativní úprava zakazuje potraty nenapravitelně nemocných a poškozených plodů i těch s Downovým syndromem. Povoleny by měly zůstat jen v případě ohrožení života matky nebo pokud je těhotenství důsledkem zločinu.

Úpravu navrhla skupina občanů a nyní je projednávají parlamentní výbory. K odmítnutí novely vyzvali odborníci OSN a bývalý komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.

Demonstranti svolaní ženskými organizacemi vydali před budovu parlamentu, ústředí vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a sídlo katolických biskupů. Účastníci protestů nesli transparenty s nápisy "Svobodná volba" či "Žena je lidská bytost". 

Polský zákon o potratech patří již nyní podle AP k nejpřísnějším v Evropě a opakovaně je v zemi předmětem sporů. Vláda dříve chtěla zakázat všechny interrupce, masivní protesty v roce 2016 ji ale přiměly od záměru ustoupit.

Témata:  Polsko potraty EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

4:00

Předpověď počasí na příští víkend. Mohlo by být lépe

První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy