Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalý katalánský premiér Puigdemont byl zadržen v Německu

Carles Puigdemont
Carles Puigdemont
Foto: Facebook

Berlín - Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který se vyhýbá španělské justici, byl dnes zadržen v Německu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na politikova právníka.

Zadržení podle DPA potvrdila i německá policie. Jak uvedl advokát Jaume Alonso-Cuevillas na twitteru, Puigdemonta zadrželi, když překročil hranici z Dánska. Byl přitom na cestě z Finska do Belgie.

Nyní je na policejní stanici. Ve Španělsku je expremiér obžalován ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Vůdce katalánských separatistů byl od čtvrtka na návštěvě Finska kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. Tam jej zastihlo páteční rozhodnutí španělské justice, která jej spolu s 12 dalšími politiky obžalovala ze vzpoury.

Jakmile severská země obdržela od Španělska mezinárodní zatykač, Puigdemont z Finska odjel. Přes Dánsko a Německo se chtěl údajně dostat do Belgie, kde od loňska žije v exilu.

Za vzpouru hrozí ve Španělsku až 25 let vězení. Kromě Puigdemonta je mezi obžalovanými kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull či bývalá šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová.

V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno 28 lidí. Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska.

Témata:  Německo Carles Puigdemont Katalánsko

Související

Aktuálně se děje

6. června 2025 13:38

Nová metoda podvodníků na WhatsAppu. Zpráva se tváří jako od kamaráda

S podvody na komunikační platformě WhatsApp se v poslední době roztrhl pytel. Uvědomují si to i sami podvodníci, což ukazuje jejich nová metoda, na kterou upozornila policie. V případě, že ji dotyčný odhalí, hrozí mu ztráta účtu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy