Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pellegrini věří, že získá důvěru parlamentu

Národná rada Slovenskej republiky
Národná rada Slovenskej republiky
Foto: Národná rada Slovenskej republiky

Bratislava - Nový slovenský premiér Peter Pellegrini věří, že jeho kabinetu se podaří získat příští týden důvěru v parlamentu. V pořadu televize RTVS rovněž prohlásil, že změna vlády byla zásadní.

K pádu předchozí vlády vedla únorová vražda novináře Jána Kuciaka, který psal o údajném propojení Ficovy vládní strany s organizovaným zločinem a korupcí.

Pellegrini věří v získání důvěry, přestože jeho vláda své programové prohlášení téměř úplně okopírovala od předchozí Ficovy vlády. "Slovensko momentálně nemá čas. Země jakoby se zastavila a je potřeba, aby se každý vrátil do práce. Proto jsem souhlasil, že moje vláda převezme prohlášení kabinetu z roku 2016," vysvětlil Pellegrini. Právě Pellegrini na jaře 2016 přednesl ve sněmovně programové prohlášení tehdejší Ficovy vlády, ve které zastával funkci vicepremiéra, protože Fico byl v té době hospitalizován v kardiologickém centru.

Nový premiér rovněž odmítl, že by byl jen loutkou v rukách Roberta Fica. Této nálepky je připravený se zbavit svou vlastní prací a má svoji představu, jak vládu řídit. "Budete mě moct hodnotit po několika týdnech či měsících práce," ujistil.

Prezident Andrej Kiska jmenoval Pellegriniho a poté i jednotlivé členy kabinetu ve čtvrtek. Ve vládě, kterou vytvořila dosavadní tříčlenná koalice, většina šéfů resortů zůstala na svých místech. Jmenování nové vlády oddálil nesouhlas hlavy státu s prvním návrhem složení kabinetu. Kiska přijal až novou variantu, ve které koalice na funkci ministra vnitra místo Jozefa Ráže mladšího, syna známého zpěváka, navrhla dosavadního ministra zdravotnictví Tomáše Druckera.

Témata:  Slovensko

Související

Aktuálně se děje

1. září 2025 10:06

Zemřel slavný "semtexový" vrah Ladislav Winkelbauer. Měl spáchat sebevraždu

Zemřel Ladislav Winkelbauer, jeden z nechvalně známých vrahů z 90. let minulého století. Podle dostupných informací spáchal sebevraždu. Muž, který zavraždil expartnerku s jejím partnerem, si odseděl celkem 17 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy