Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Íránští poutníci s letos poutě do Mekky nezúčastní. Co mají za problém?

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Teherán/Dubaj - Íránská organizace pro svatou pouť hadždž oznámila, že se tamní věřící nezúčastní letošní muslimské pouti do Mekky.

Obvinila přitom regionálního rivala Saúdskou Arábii ze sabotáže a neschopnosti zaručit bezpečnost poutníků. Informovala o tom agentura Reuters.

Vztahy mezi Íránem a Saúdskou Arábií se prudce propadly poté, co při loňské velké pouti zahynuly stovky íránských poutníků.

Ani osm měsíců po konání pouti nezveřejnila Saúdská Arábie zprávu o neštěstí, při němž bylo zabito více než 700 poutníků. Jednalo se o nejvyšší počet mrtvých při hadždži od roku 1990.

Témata:  Írán Saúdská Arábie Mekka

Související

Aktuálně se děje

13. února 2026 18:55

Česko slaví druhé zlato z italské olympiády. Jílek ho přidal ke stříbru

Bylo jasné před touto olympiádou v Miláně a Cortině d'Ampezzo, že teprve devatenáctiletý český rychlobruslařský talent Metoděj Jílek bude patřit mezi největší medailové naděje české olympijské výpravy. A tyto předpovědi se vyplňují do puntíku. Po stříbru na pěti kilometrech získává na svých prvních olympijských hrách i zlato po dalším fenomenálním výkonu na desetikilometrové trati.

Zdroj: David Holub

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.