Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo zřídilo pozici zmocněnce pro oběti teroristických útoků

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Německá vláda dnes vytvořila pozici stálého zmocněnce pro oběti a pozůstalé teroristických útoků. Na post byl jmenován sociálnědemokratický poslanec Edgar Franke (58). Pomoc nabídne i lidem zasaženým berlínským útokem z prosince 2016.

Hlavním úkolem politika bude starat se o oběti a pozůstalé teroristických činů a nabídnout jim všestrannou pomoc. "Bude sloužit jako zprostředkovatel kontaktů na všechny spolkové a zemské úřady," stojí mimo jiné v popisu jeho práce. 

Post vznikl mimo jiné kvůli kritice pozůstalých po obětech teroristického útoku na berlínský vánoční trh vůči chování německých úřadů.

"I když určitě žádná země na světě nemůže zajistit absolutní bezpečí před teroristickými útoky, v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem," napsali tehdy v dopise kancléřce Angele Merkelové (CDU). "Také vaše dosavadní aktivity na podporu našich rodin nejsou dostatečné," uvedli na adresu šéfky německé vlády, která se s nimi setkala až rok po útoku.

Merkelová i další zástupci německé vlády od té doby dali opakovaně najevo, že si slova pozůstalých vezmou k srdci. Podobně se dnes vyjádřil i Franke. "Jako zmocněnci mi jde o to, pomoci občanům získat zpět ztracenou důvěru v právní stát," uvedl.

Témata:  Německo terorismus

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.