Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na jihu Íránu se třásla země, otřesy byly cítit až v Bahrajnu

Zemětřesení, ilustrační fotografie
Zemětřesení, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto

Teherán - Jih Íránu dnes zasáhlo zemětřesení o síle 5,5 stupně, uvedl americký seizmologický ústav USGS. Podle íránské státní televize mělo zemětřesení sílu 5,9 stupně. Otřesy byly cítit i v Bahrajnu a dalších oblastech kolem Perského zálivu, informovala agentura AP. Žádné zprávy o zraněných či hmotných škodách zatím nejsou známy.

Americký ústav USGS otřesy zaznamenal v 06:34 GMT (08:34 SELČ, 11:04 íránského času) v oblasti asi 100 kilometrů od íránské jaderné elektrárny Búšehr. Elektrárna, s jejíž výstavbou Íráncům pomohlo Rusko, je v provozu od roku 2011. Leží v oblasti častých zemětřesení a je postavena tak, aby odolala osmistupňovým otřesům.

Írán se nachází nad několika liniemi seizmických zlomů, zemětřesení jsou tam proto častá.

Loni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 7,3 stupně. V důsledku katastrofy přišlo o život více než 600 lidí a 9000 dalších bylo zraněno. Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahynulo nejméně 26.000 lidí. Srovnáno se zemí tehdy bylo historické město Bám.

Témata:  Írán zemětřesení Bahrajn

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.