Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákaz vstupu muslimů do USA-dnes se čeká definitivní rozsudek

Donald Trump
Donald Trump
Foto: kremlin.ru

Washington - Americký nejvyšší soud dnes začne projednávat žalobu na dvakrát přepracovaný dekret prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje vstup na území Spojených států občanům pěti převážně muslimských zemí. Rozhodnutí devítičlenného senátu, v němž podle amerických médií převažují konzervativci, se očekává do konce června.

Trump vydal první verzi dekretu už týden po své inauguraci loni v lednu. Boj proti nelegálnímu přistěhovalectví už během předloňské volební kampaně označoval za pilíř svého politického programu. Prohlašoval tehdy, že "úplně a zcela zakáže muslimům vstoupit na americkou půdu".

Právě tato stanoviska, podle kritiků xenofobní, byla základem soudních žalob, jimž Trumpova vláda opakovaně čelila. Druhá, mírnější verze dekretu, spatřila světlo světa loni v září. Nynější verze protiimigračního exekutivního nařízení, která je v pořadí třetí a kterou Trump vydal před dvěma týdny, se týká občanů sedmi států - Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely. Podmínky migrace z KLDR a Venezuely u soudu zpochybněny nebyly. Ve třetí verzi ze seznamu postižených zemí vydané 10. dubna vypadl Čad.

Nejvyšší soud má rozhodnout, zda dekret není v rozporu s federálními imigračními zákony nebo zda možnou náboženskou diskriminací neporušuje ústavu. Imigrační politikou Trumpovy vlády se nejvyšší soud dosud zevrubně nezabýval, na žádost Bílého domu jen posuzoval legálnost stanovisek soudů nižší instance, které prezidentské migrační nařízení blokovaly. Loni v červnu v tomto sporu podpořil vládní stanovisko.

V prosinci navíc nejvyšší soud povolil Bílému domu, aby i přes nedokončené soudní pře zatím protiimigrační dekret plně uplatňoval. Poměr hlasů byl tehdy sedm ku dvěma. Tento verdikt agentura Reuters označuje za možný náznak toho, jak nynější debata nejvyšších soudců dopadne.

Hlavním žalobcem je v kauze stát Havaj. V žalobě se uvádí, že zákaz cestování porušuje přistěhovalecké zákony USA a americkou ústavu tím, že zvýhodňuje jedno náboženství na úkor druhého. Podle Trumpa je zákon zapotřebí, aby ochránil Spojené státy před teroristy a militantními islamisty.

Témata:  Donald Trump USA přistěhovalectví

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.