Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Populární Telegram v Íránu skončil

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Teherán - Írán zakázal populární šifrovanou komunikační službu Telegram, aby zachoval bezpečnost v zemi. Oznámila to dnes íránská státní televize. Šéf íránského parlamentního bezpečnostního výboru už v březnu řekl, že Írán z bezpečnostních důvodů službu zablokuje. Státní instituce ji přestaly využívat v polovině dubna a mnohé přešly na domácí komunikační služby. Minulý týden Írán oznámil, že nařídil provozovatelům internetu přestat poskytovat službě prostředí.

"Vzhledem k vysokému počtu stížností Íránců na komunikační službu Telegram a na základě žádostí bezpečnostních institucí, aby vláda bojovala proti nelegální aktivitě Telegramu, byla služba v Íránu zakázána," uvedla íránská státní televize.

V Íránu službu Telegram používalo 40 milionů lidí. Vláda tvrdí, že právě díky této komunikaci byly na přelomu roku organizovány protivládní protesty, při nichž zemřelo 25 lidí. V lednu byla služba dočasně zablokována ve snaze vlnu protestů zastavit.

Írán vydává zákaz krátce po obdobném rozhodnutí Ruska, kde má Telegram problém kvůli odmítnutí poskytnout tajné službě klíče k rozšifrování komunikace mezi uživateli. Také ruské úřady se při svém postupu odvolávají na bezpečnostní důvody.

Témata:  Írán internet počítače média

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.