média

Vláda ČR

Zpřísnění zákazu vlastnictví médií politiky vláda podpořila

Domov

Zpřísnění zákazu vlastnictví médií nebo přijímání dotací a investičních pobídek v zákoně o střetu zájmů vláda podpořila. Na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu to oznámil vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Donald Trump, 45. prezident USA

Od Trumpova odchodu se výrazně méně daří digitálnímu obsahu médií v USA

Svět

Americká média všech politických zabarvení v uplynulých měsících registrovala výrazně menší dosah svého online obsahu než tomu bylo v závěru úřadování minulého prezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom dnes server Axios, který analyzoval data o provozu na webech předních značek, jejich popularitě na sociálních sítích i aktivitě uživatelů v mediálních aplikacích.

Financial Times v tištěné podobě.

Weby některých médií zasáhl výpadek, včetně Bloombergu či Financial Times

Svět

Internetové stránky některých médií zasáhl dnes výpadek, který s různou intenzitou ovlivňuje více částí světa. Týká se to například webů americké agentury Bloomberg, britského ekonomického listu Financial Times (FT), britských novin The Guardian, amerických The New York Times (NYT), ale i sociální sítě Reddit.

Věra Jourová

Jourové se nelíbí dění kolem médií v Maďarsku, Polsku a Slovinsku

Svět

Evropská komise se znepokojením sleduje omezování práce soukromých médií v Polsku, Maďarsku a Slovinsku a je připravena zasáhnout, pokud budou porušována pravidla Evropské unie. Prohlásila to dnes místopředsedkyně unijní exekutivy Věra Jourová v debatě s europoslanci. Řada unijních zákonodárců kritizovala nedávné kroky vlád zmíněných zemí, které podle nich mohou vést k omezení plurality médií.

Královna Alžběta II.

Svět

Rozhlas ve Francii vyvolal rozruch, omylem zveřejnil nekrology mnoha osobností

Francouzská rozhlasová stanice Radio France Internationale (RFI) musela řešit trapnou situaci poté, co technickým nedopatřením zveřejnila stovku předem připravených nekrologů, a předčasně tak pohřbila například britskou královnu Alžbětu II., herečku Brigitte Bardotovou, amerického exprezidenta Jimmyho Cartera či režiséra Romana Polanského.

Ilustrační foto

Kancléřova manželka Mynářová se vrací do ČRo. Bude moderovat nový pořad

Domov

Český rozhlas začne od prosince vysílat na regionálních stanicích nový pořad Slavné dvojice. Půjde o zábavnou talk show, jejímiž hosty budou dvojice spjaté rodinnými nebo pracovními vazbami. Pořad bude moderovat Alexandra Mynářová. Manželka prezidentova kancléře se do regionálního vysílání ČRo vrací po pětileté pauze a rodičovské dovolené. ČTK to řekl mluvčí Jiří Hošna.

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Informace o covidu. Komu Češi nejvíc důvěřují? Babiš v průzkumu pohořel

Domov

V souvislosti s informacemi o covidu-19 důvěřuje nejvíce Čechů expertům a epidemiologům, jsou to více než tři čtvrtiny. Naopak nejméně v tomto ohledu věří premiérovi Andreji Babišovi (ANO), jeho informacím důvěřuje 36 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Kantar CZ, který dnes zveřejnila Česká televize (ČT).

Facebook

Byznys

Facebook drsně pohrozil. Spor s Austrálií může mít dopad na celý svět

Společnost Facebook oznámila, že na svých platformách znemožní jednotlivcům a médiím z Austrálie sdílet zpravodajský obsah, bude-li schválen konkrétní návrh zákona, který teď připravuje australská vláda. Cílem opatření je mimo jiné přinutit technologické firmy, aby platily vydavatelům zpráv za zobrazování jejich materiálů.

EuroZprávy.cz - zpravodajský server

EuroZprávy.cz bojují proti šíření lží na internetu

Byznys

Mainstreamové zpravodajství EuroZprávy.cz si buduje objektivní žurnalistikou stále významnější postavení mezi zpravodajskými portály. Server mediální skupiny INCORP a.s. již několik let aktivně potírá dezinformace šířící se na internetu a sám díky pečlivému prověřování informací mezi dezinformační weby nepatří, jak bylo nesprávně uvedeno v některých internetových zdrojích.

Facebook

Svět

Koronavirus proměnil postoj lidí k médiím. Zahraniční studie si všímá i situace v ČR

Krize spojená s pandemií koronaviru zvýšila poptávku po zpravodajství, a to zejména z důvěryhodných zdrojů, jaké představují televize či zavedená online média. Lidé také při hledání informací o covidu-19 více používali sociální sítě, přičemž na vzestupu je nyní zejména instagram, který jako zdroj zpráv využívá o polovinu více lidí, než před dvěma lety.

sociální sítě

Média mají žně. Epidemie koronaviru změnila chování Čechů, ukázal průzkum

Byznys

Češi v posledním týdnu strávili s různými médii devět hodin a 20 minut denně. Je to o zhruba 50 minut více, než o týden dříve, a o 80 minut více, než je běžný průměr. O víkendu to bylo téměř deset hodin. Za rostoucím sledováním televize, rozhlasu, internetu či mobilních aplikací stojí epidemie koronaviru a s ní související opatření.

Luigi Di Maio

Zkreslené zprávy o koronaviru? Šéf italské diplomacie kritizuje CNN kvůli mapě

Svět

Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio kritizoval americkou televizi CNN, že zkresluje realitu o nákaze novým koronavirem. Di Maiovi se nelíbila mapa ke zpravodajství CNN o koronaviru, na níž červené šipky vycházející z Itálie míří do různých zemí, zatímco u Číny, odkud se virus do světa od prosince šíří, nebylo nic. Di Maio dodal, že CNN není jediný sdělovací prostředek, který Itálii v souvislosti s touto epidemií vykresluje špatně. Jiná média ale nejmenoval.

Noviny, ilutrační foto

Svět

Cenzura médií v Maďarsku. Lidská práva a Thunbergová jsou tabu, vláda čelí kritice

Šéfové v maďarských státních médiích sdělili redaktorům, že potřebují povolení, aby směli psát o švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové a politice Evropské unie. Zakázali také zmiňovat se o předních organizacích na ochranu lidských práv, napsal dnes zpravodajský server Politico s odvoláním na interní pokyny z maďarských redakcí, které má k dispozici.

Media

Desítky zabitých novinářů, stovky dalších ve vězení. Tyto země jsou peklem

Svět

Kvůli své práci přišlo letos o život nejméně 49 novinářů, dalších zhruba 390 je ve vězení. Ve své výroční zprávě to dnes uvedla mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, která hájí svobodu sdělovacích prostředků. Nejnebezpečnější je pro novináře Sýrie a Mexiko, kde od začátku roku zahynulo kvůli své práci po deseti novinářích. Pět jich přišlo o život v Afghánistánu, čtyři v Pákistánu a tři v Somálsku.

Ilustrační fotografie

ČRo zvýší zaměstnancům mzdy v roce 2020

Domov

Český rozhlas navýší od začátku příštího roku mzdy všem zaměstnancům o tři procenta, nejméně ale o 1500 Kč. Vzroste i příspěvek na penzijní připojištění. Vedení ČRo se na tom dohodlo s odbory. Na jednání rady rozhlasu to dnes oznámil generální ředitel René Zavoral. Zvýšení mezd a navýšení penzijního připojištění vyjde ročně na 40 milionů korun.

televize

DVB-T2 znamená další výdaje pro české domácnosti

Domov

Televizní vysílání má za sebou v České republice více než 60 let historie, během nichž se diváci dočkali řady technických novinek. Některé téměř nezaznamenali, jiné - jako třeba zavedení barevného vysílání v 70. letech - jim přinesly mnohem lepší zážitek ze sledování. Poslední dekády se nesou ve znamení digitálního vysílání, na které před osmi lety museli přijít všichni, kdo přijímají televizi prostřednictvím pozemních vysílačů. A nyní přichází jeho druhá fáze.

Aktuálně se děje

13. června 2024 9:42

Fico komunikuje s vládou, léčba ale potrvá ještě několik týdnů

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu zotavování komunikuje se členy vládní koalice. Novinářům to ve středu řekli ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy