Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Používáte sociální sítě? Vědci VARUJÍ, toto vám hrozí

Facebook
Facebook
Foto: Pixabay

V dnešní době jsou sociální sítě součástí každodenního života, zejména u mladých lidi. Nová studie tvrdí, že používání sociálních médií se spojuji s depresemi. Problém může být složitější, než se předpokládá.

Výzkum zveřejněný v časopise The Lancet Child & Adolescent Health zahrnoval rozhovory s 10 000 dětmi ve věku 13 až 16 let. Vědci zjistili, že sociální média mohou poškodit duševní zdraví. „Naše výsledky naznačují, že sociální média sama o sobě nezpůsobují újmu, ale že jejich časté používání může narušit činnosti, které mají pozitivní dopad na duševní zdraví, jako je spánek a cvičení. Zároveň se zvyšuje riziko vystavení mladých lidí kyberšikaně, což vede k nižší pohodě a problémům s duševním zdravím.“ uvedl spoluautor studie Russell Viner.

Bob Patton, přednášející klinické psychologie na University of Surrey, řekl, že strategie zaměřující se pouze na omezení využívání sociálních médií jako nástroje ke zlepšení pohody nebo duševního zdraví nemusí pomoci.

Výzkum byl prováděn formou rozhovorů s teenagery jednou ročně od roku 2013 do roku 2015. Zjišťovali se frekvence, jak kontrolovaly sociální média, včetně Facebooku, Instagramu, WhatsApp, Twitteru a Snapchatu. Používání sociálních sítí více než třikrát denně bylo velmi časté.

V letech 2014 a 2015 se vědci ptali na psychickou úzkost dospívajících a jejich duševní pohodu. Zjistili, že u obou pohlaví bylo velmi časté používání sociálních médií spojeno s větší psychickou úzkostí. Účinek byl zvláště jasný u dívek. Čím častěji kontrolovali sociální média, tím větší byla jejich psychická úzkost.

Téměř 60% dopadu na psychiku dívek může být způsobeno nízkou kvalitou spánku a většímu vystavení kyberšikaně, přičemž menší roli hraje snížená fyzická aktivita. U chlapců to však bylo pouze 12% .

Sociální média byla spojena s problémy duševního zdraví. Výzkum z minulého měsíce z Kanady ukázal, že častější využívání sociálních médií bylo spojeno se zvýšenými depresivními příznaky u dospívajících. Díky této studii je problém lépe popsán. Tyto problémy nemusí nutně způsobovat sociální média, je to spíše obsah, kterému jsou mladí lidé vystaveni, napsal server CNN.

Témata:  sociální sítě Facebook média

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.