reklama

Výzkum zveřejněný v časopise The Lancet Child & Adolescent Health zahrnoval rozhovory s 10 000 dětmi ve věku 13 až 16 let. Vědci zjistili, že sociální média mohou poškodit duševní zdraví. „Naše výsledky naznačují, že sociální média sama o sobě nezpůsobují újmu, ale že jejich časté používání může narušit činnosti, které mají pozitivní dopad na duševní zdraví, jako je spánek a cvičení. Zároveň se zvyšuje riziko vystavení mladých lidí kyberšikaně, což vede k nižší pohodě a problémům s duševním zdravím.“ uvedl spoluautor studie Russell Viner.

Bob Patton, přednášející klinické psychologie na University of Surrey, řekl, že strategie zaměřující se pouze na omezení využívání sociálních médií jako nástroje ke zlepšení pohody nebo duševního zdraví nemusí pomoci.

Výzkum byl prováděn formou rozhovorů s teenagery jednou ročně od roku 2013 do roku 2015. Zjišťovali se frekvence, jak kontrolovaly sociální média, včetně Facebooku, Instagramu, WhatsApp, Twitteru a Snapchatu. Používání sociálních sítí více než třikrát denně bylo velmi časté.

V letech 2014 a 2015 se vědci ptali na psychickou úzkost dospívajících a jejich duševní pohodu. Zjistili, že u obou pohlaví bylo velmi časté používání sociálních médií spojeno s větší psychickou úzkostí. Účinek byl zvláště jasný u dívek. Čím častěji kontrolovali sociální média, tím větší byla jejich psychická úzkost.

Téměř 60% dopadu na psychiku dívek může být způsobeno nízkou kvalitou spánku a většímu vystavení kyberšikaně, přičemž menší roli hraje snížená fyzická aktivita. U chlapců to však bylo pouze 12% .

Sociální média byla spojena s problémy duševního zdraví. Výzkum z minulého měsíce z Kanady ukázal, že častější využívání sociálních médií bylo spojeno se zvýšenými depresivními příznaky u dospívajících. Díky této studii je problém lépe popsán. Tyto problémy nemusí nutně způsobovat sociální média, je to spíše obsah, kterému jsou mladí lidé vystaveni, napsal server CNN.