reklama

Komise se dlouhodobě staví kriticky k přístupu nacionálně-konzervativních vlád Polska a Maďarska, které se snaží posilovat svůj vliv na média. "Bohužel v posledních měsících dochází k dalšímu znepokojujícímu vývoji," prohlásila dnes Jourová s odkazem na události ve dvou zmíněných zemích a také ve Slovinsku.

Polská vláda v únoru přišla s návrhem daně z reklamy, která podle tamní opozice i médií kritických k vládě ohrožuje existenci nezávislých médií. V Maďarsku zase mediální rada odebrala vysílací frekvenci rozhlasové stanici Klubrádió považované za poslední rádio kritické vůči premiéru Viktoru Orbánovi. Slovinský premiér Janez Janša zase získal pozornost komise svými útoky na veřejnoprávní tiskovou agenturu STA, které vláda pozastavila financování.

V polském a maďarském případě již v minulých týdnech komise vyzvala obě země, aby dbaly na pluralitu médií a své kroky si rozmyslely. Podle Jourové v současnosti Polsko daň přehodnocuje a komise doufá, že vezme v potaz její námitky.

"Nyní je více než kdy dříve čas podporovat práci médií, ne je dostávat pod větší tlak a klást na ně nová břemena," řekla dnes Jourová, podle níž současná pandemie a s ní spojené dezinformace ukazují význam a důležitost nezávislého zpravodajství.

Komise loni v září ve vůbec první výroční zprávě o vládě práva v zemích EU konstatovala, že v Polsku a Maďarsku se snaží politici získat nad médii kontrolu a úřady dohlížející na fungování médií jsou zpolitizované.

reklama