reklama

Z novinářů, kteří přišli o život, jich bylo 31 cíleně zavražděno. Ostatní zemřeli při výkonu povolání například ve válečných oblastech nebo při nehodách. Všech 49 novinářů a spolupracovníků médií zahynulo ve své domovině, 46 z nich byli muži.

Loni ve světě při výkonu své práce zemřelo dokonce 80 novinářů. Nejvíce z nich podle výroční zprávy, která pracuje vždy s daty do 1. prosince, přišlo o život v Afghánistánu (15), Sýrii (11) a v Mexiku (devět). Mezi zavražděnými novináři byl loni i Slovák Ján Kuciak.

Zatímco počet novinářů, kteří při své práci zemřeli, letos o něco klesl, zvýšil se počet těch, kteří skončili za mřížemi. Loni Reportéři bez hranic napočítali 348 vězněných novinářů, letos už 389. Za profesionální novináře organizace označuje 235 z nich, dalších 137 jsou takzvaní občanští novináři, kteří se snaží informovat o dění na sociálních sítích, a 17 je spolupracovníky médií.

Téměř polovina z vězněných jde na konto Číny (120), Egypta (34) a Saúdské Arábie (32). "Vysoká čísla vězněných novinářek a novinářů v Číně, Egyptě a Saúdské Arábii jsou dokladem toho, jak tyto režimy dále zesilují represi," uvedl Michael Rediske z německé pobočky Reportérů bez hranic.

V Číně je mezi vězněnými asi 40 procent takzvaných občanských novinářů, kteří se navzdory tvrdé cenzuře snaží přes sociální sítě šířit nezávislé informace. Řada z nich patří k ujgurské menšině, kterou Peking podle západních médií i neziskových organizací tvrdě utlačuje. V Egyptě a Saúdské Arábii je zase většina vězněných novinářů za mřížemi, přestože nebyli odsouzeni nebo dokonce ani obžalováni.

Reportéři bez hranic ve své zprávě kritizují také Turecko. Počet novinářů za mřížemi tam sice klesl na 25, členská země NATO ale i tak patří ke státům s největším počtem novinářů vězněných kvůli své práci. Navíc jsou novináři v Turecku podle mezinárodní organizace vystaveni justiční svévoli.

Téměř 60 novinářů mezinárodní organizace nyní registruje jako unesených, nejvíce z nich v Sýrii (30), Jemenu (15) a Iráku (11). Především v Sýrii jsou někteří unesení novináři nezvěstní už několik let, a není tak vůbec jasné, jestli jsou ještě naživu.