Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové rozhodli o dalším osudu vězněného amerického novináře

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rusko posílá Evana Gershkoviche, který je prvním západním novinářem obviněným v Rusku ze špionáže od dob studené války, k soudu v Jekatěrinburgu. Úřady ho viní ze sběru informací pro CIA o činnosti podniku Uralvagonzavod, který vyrábí a opravuje armádní techniku.

Ruská prokuratura poprvé odhalila, z čeho vězněného novináře viní, podotkla agentura AP s tím, že však zatím úřady nepředložily jakékoliv důkazy. "Gershkovich na pokyn CIA v březnu 2023 shromažďoval ve Sverdlovské oblasti tajné informace o činnosti obranného podniku Uralvagonzavod," řekl zástupce generálního prokurátora Andrej Ivanov podle agentury TASS.

Prokuratura podle Ivanova potvrdila oprávněnost obžaloby a poslal případ k soudu v Jekatěrinburgu. TASS píše, že mu hrozí trest v délce 20 let odnětí svobody. 

Moskevský soud v dubnu odmítl novinářovo odvolání proti prodloužení pobytu ve vazbě, kde už se nachází déle než rok. Moskva říká, že není možná žádná výměna vězňů či zadržených, dokud nepadne verdikt v Gershkovichově případu. 

Gershkovich byl zadržen loni 29. března ve městě Jekatěrinburg na Urale. Ve vazbě čeká na soud, u kterého mu za údajnou špionáž hrozí až 20 let. Novinář je prvním zástupcem profese, jehož Rusko z těchto důvodů zatklo od konce studené války. 

Témata:  Rusko soudy novináři

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 12:27

Počasí: Česko dnes a zítra zasáhnou další silné bouřky. Meteorologové vydali výstrahu

Po čtvrtečních intenzivních bouřkách, které zasáhly Moravu, vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek výstrahu před dalšími silnými bouřkami, tentokrát pro oblast Čech. Podle meteorologů by se měly bouřky objevit v pátek i v sobotu v odpoledních a večerních hodinách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.