Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové rozhodli o dalším osudu vězněného amerického novináře

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rusko posílá Evana Gershkoviche, který je prvním západním novinářem obviněným v Rusku ze špionáže od dob studené války, k soudu v Jekatěrinburgu. Úřady ho viní ze sběru informací pro CIA o činnosti podniku Uralvagonzavod, který vyrábí a opravuje armádní techniku.

Ruská prokuratura poprvé odhalila, z čeho vězněného novináře viní, podotkla agentura AP s tím, že však zatím úřady nepředložily jakékoliv důkazy. "Gershkovich na pokyn CIA v březnu 2023 shromažďoval ve Sverdlovské oblasti tajné informace o činnosti obranného podniku Uralvagonzavod," řekl zástupce generálního prokurátora Andrej Ivanov podle agentury TASS.

Prokuratura podle Ivanova potvrdila oprávněnost obžaloby a poslal případ k soudu v Jekatěrinburgu. TASS píše, že mu hrozí trest v délce 20 let odnětí svobody. 

Moskevský soud v dubnu odmítl novinářovo odvolání proti prodloužení pobytu ve vazbě, kde už se nachází déle než rok. Moskva říká, že není možná žádná výměna vězňů či zadržených, dokud nepadne verdikt v Gershkovichově případu. 

Gershkovich byl zadržen loni 29. března ve městě Jekatěrinburg na Urale. Ve vazbě čeká na soud, u kterého mu za údajnou špionáž hrozí až 20 let. Novinář je prvním zástupcem profese, jehož Rusko z těchto důvodů zatklo od konce studené války. 

Témata:  Rusko soudy novináři

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy