Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blinken vyzval v telefonátu Lavrova k propuštění zadrženého novináře

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes šéfa ruské diplomacie Sergeja Lavrova vyzval, aby Rusko okamžitě propustilo zadrženého novináře amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche. Lavrov v telefonickém rozhovoru, který je podle zahraničních agentur ve vzájemných vztazích Ruska a USA v poslední době vzácným úkazem, označil za "nepřijatelné", aby Washington případ "politizoval". Podle něj o Gershkovichově osudu rozhodne soud.

Podle amerického ministerstva zahraničí ministři také hovořili o svých diplomatických misích v druhé zemi a důležitosti jejich fungování. Blinken podle WSJ apeloval také na propuštění jiného Američana vězněného v Rusku, Paula Whelana.

Ruské úřady 31letého novináře Gershkoviche zadržely tento týden v Jekatěrinburgu na Urale. Uvedly, že ho podezřívají ze špionáže. Moskevský soud ho ve čtvrtek poslal do 29. května do vazby. Redakce WSJ obvinění svého reportéra odmítla a v komentáři vyzvala amerického prezidenta Joa Bidena, aby v reakci na zatčení vyhostil ruského velvyslance v USA. Bílý dům obvinění novináře označil za "směšné" a uvedl, že zatýkání amerických občanů v Rusku je "taktika, která není ničím novým". V případě, že bude Gershkovich shledán u soudu vinným, hrozí mu až 20 let vězení.

Podle ruského ministerstva zahraničí Lavrov v dnešním telefonátu uvedl, že o Gershkovichově osudu rozhodne ruský soud. Ruské úřady podle něj jednají "v souladu s právem a mezinárodními závazky". Ruský ministr zahraničí v telefonátu rovněž zdůraznil, že je "nepřijatelné", aby Washington a západní média vytvářela kolem zadržení novináře rozruch "s jasným záměrem" případ politizovat. Zopakoval tvrzení, že novinář byl pro podezření ze špionáže zadržen "přímo při činu".

WSJ připomíná, že Gershkovich je prvním americkým novinářem zadrženým v Rusku od roku 1986. Americká diplomacie už dlouhé měsíce s Ruskem vyjednává o propuštění Paula Whelana, bývalého vojáka, který byl v Rusku odsouzen k 16letému trestu odnětí svobody za údajné zapojení do špionáže. Jeho rodina a Washington obvinění odmítají.

Dnešní telefonát podle ruského ministerstva zahraničí inicioval Blinken. Oba šéfové diplomacie spolu podle dostupných informací naposledy v krátkosti mluvili na summitu skupiny zemí G20 v indickém Dillí na začátku března. Tehdejší jejich desetiminutový rozhovor byl prvním takto vrcholným setkáním zástupců USA a Ruska za mnoho měsíců. Vztahy obou zemí se výrazně zhoršily poté, co loni v únoru Rusko zahájilo válku vůči Ukrajině.

Témata:  Antony Blinken Sergej Lavrov novináři

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy