reklama

Do nedělních 23:00 washingtonského času (5:00 SELČ) zaznamenala JHU ve Spojených státech 22.073 obětí covid-19. USA jsou od uplynulého víkendu zemí, v níž na nemoc způsobenou koronavirem zemřelo nejvíce lidí na světě. Na druhém místě tragického žebříčku je Itálie (19.899 obětí), na třetím Španělsko (17.209).

Za 24 hodin přibylo 1514 obětí onemocnění způsobeného koronavirem. Předchozí bilance za 24 hodin činila 1920 obětí a té předcházela bilance dokonce 2108 obětí za den.

Nejhorší situace je nadále ve státě New York, který je ohniskem nákazy s více než 9000 mrtvých. Téměř 7000 z nich eviduje jen město New York.

"Vítězíme a zvítězíme ve válce s neviditelným nepřítelem," uvedl v neděli na twitteru americký prezident Donald Trump. Kritizoval také média, která se podle něj snaží vsugerovat lidem, že šéf Bílého domu "ignoroval raná varování před hrozbou". "Tak proč mě média a demokraté tak jedovatě kritizovali, když jsem zavedl zákaz cestování (do USA) z Číny?" napsal Trump na sociální síti. "Zkorumpovaná média," dodal.

Podle amerických médií, mimo jiné prestižního listu The New York Times (NYT), Trumpa jeho poradci na počátku roku varovali, že v souvislosti s šířením koronaviru hrozí pandemie. On ale na doporučení svých poradců podle NYT nedbal. Ještě na počátku března prezident tvrdil, že není v souvislosti s koronavirem třeba se v USA znepokojovat.

Po celém světě se podle vědců z marylandské Univerzity Johnse Hopkinse koronavirem nakazilo už více než 1,85 milionu lidí. Přes 114.000 jich nemoci covid-19 podlehlo.

reklama