Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Íránský prezident Rúhání kritizuje zablokování služby Telegram

Hasan Rúhání
Hasan Rúhání
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Teherán - Íránský prezident Hasan Rúhání kritizuje zablokování šifrované komunikační služby Telegram. Tvrdí, že za zákazem jejího používání nestojí lidé z jeho úřadu, uvedla dnes agentura AP. Uživatelé se ke službě nedostanou od pondělí, aplikaci používala odhadem polovina z 80 milionů obyvatel Íránu.

Vláda tvrdí, že právě kvůli této službě byly na přelomu loňského a letošního roku organizovány protivládní protesty, které si vyžádaly 25 životů. Úřady ji dočasně zablokovaly už tehdy ve snaze demonstrace zastavit, nicméně íránské soudy teprve tento týden nařídily poskytovatelům internetu, aby k Telegramu uživatelům znemožnili přístup.

Na Instagramu, sociální síti pro sdílení fotografií, Rúhání v pátek pozdě večer uvedl, že "tato vláda žádnou sociální síť nezablokovala a ani nezablokuje".

Před Íránem službu Telegram nařídily zablokovat ruské úřady, a to kvůli odmítnutí poskytnout tajné službě klíče k rozšifrování komunikace mezi uživateli. Úřady to prý udělaly z bezpečnostních důvodů.

Témata:  Írán Hasan Rúhání telegram

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.