Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V polském dole jsou po závalu stále nezvěstní čtyři horníci

doly
doly
Foto: Pixabay

Katovice - Záchranářům, kteří pracují v polském uhelném dole Zofiówka ve městě Jastrzembie-Zdrój nedaleko českých hranic, se stále nepodařilo navázat kontakt se čtyřmi horníky zavalenými po silném sobotním otřesu. Dnes o tom informují polská média. V sobotu večer našli jednoho horníka mrtvého, zřítila se na něj kovová konstrukce.

V místě otřesu pracovalo celkem 11 horníků, kteří budovali novou chodbu v části dolu, kde se uhlí ještě nedobývá. Čtyřem z nich se podařilo z ohrožené oblasti uniknout brzy po otřesu. V sobotu v podvečer Jastrzembska Spólka Wenglowa (JSW), které důl patří, oznámila, že záchranáři dva havíře našli. Jsou v nemocnici, jejich život není v ohrožení.

V noci na dnešek v dole pracovalo 200 záchranářů. Práci jim komplikují závaly, vysoká teplota i nedýchatelný vzduch. V dole se mohou pohybovat jedině s kyslíkovými přístroji.

Představitelé polského báňského úřadu uvedli, že šlo o přirozený otřes o síle více než 3,4 stupně Richterovy škály. Došlo k němu v hloubce asi 900 metrů. Byl nejsilnější za dobu, co důl Zofiówka funguje. Černé uhlí se v něm těží od konce 60. let minulého století.

Témata:  doly Polsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.