Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vietnamský manažer stáhl odvolání proti doživotí za zpronevěru

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Hanoj - Bývalý vietnamský poslanec a manažer Trinh Xuan Thanh, unesený loni z Berlína, stáhnul odvolání proti rozsudkům soudů v Hanoji, které mu vyměřily dva doživotní tresty vězení za zpronevěru. Jeden z odvolacích procesů měl začít dnes, druhý později v tomto roce, řekl agentuře Reuters Thanhův právník.

Thanh soudu oznámil, že se jej ze zdravotních důvodů nezúčastní, uvedla na svém webu vládnoucí vietnamská komunistická strana. Thanhův právník Nguyen Van Quynh ale prohlásil, že jeho klient nemá zdravotní problémy a odvolání stáhnul kvůli neupřesněné "citlivé záležitosti".

Thanh býval manažerem státní ropné společnosti PetroVietnam. V Německu usiloval o azyl, loni 23. července byl ale v centru Berlína unesen. Později se objevil ve Vietnamu, kde jej v lednu odsoudili.

Hanoj tvrdí, že Thanh se do vlasti vrátil dobrovolně. Německo to však odmítá a v dubnu zahájilo proces s Vietnamcem, který se podle Berlína na únosu podílel. Obžalovaný sedmačtyřicetiletý Long N.H. má trvalý pobyt na území České republiky. Vyšetřovatelé jej viní z toho, že si v Praze na období mezi 20. a 24. červencem pronajal dodávku, s níž první den pronájmu dorazil do Berlína.

Německá i slovenská média začala v poslední době spekulovat, že Slovensko mohlo být do únosu vědomě zapleteno. To ale bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák rázně odmítl.

Témata:  Německo Vietnamci ekonomika věznice soudy

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.