reklama

Kauza se týkala tajných dodávek zbraní Íránu výměnou za propuštění amerických rukojmí v Libanonu a převádění utržených peněz na konta skupin bojujících proti komunistickému režimu v Nikaragui (contras). Íránci zbraně potřebovali ve válce s Irákem. North jako poradce Rady národní bezpečnosti tajné operace řídil. Skandál byl odhalen v roce 1986.

Jak uvedl zpravodajský server BBC News, byla Irangate podle řady názorů nejkontroverznější kauzou Reaganovy vlády, protože Kongres tehdy posílání vojenské pomoci nikaragujským povstalcům zakázal.

V roce 1989 byl North shledán vinným ve třech poměrně malých obviněních týkajících se zneužívání vládních fondů. V roce 1990 odvolací soud Northovo odsouzení anuloval.

Výkonný místopředseda NRA Wayne LaPierre označil 74letého Northa za "legendárního bojovníka za americkou svobodu". V prohlášení LaPierre uvedl, že konzervativec North, který v posledních letech působil jako moderátor v rozhlase a spolupracoval s televizí Fox News, je "nadaný řečník a schopný vůdce". "Neumím si představit nikoho lepšího, kdo by se mohl stát naším předsedou," dodal.

Národní asociace držitelů zbraní bojuje proti všem formám omezování práva na držení zbraní s argumentem, že díky možnosti občanů nosit zbraň je země bezpečnější.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama