Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obama zkritizoval Trumpa za odstoupení od dohody s Íránem

Barack Obama, americký prezident
Barack Obama, americký prezident
Foto: kremlin.ru

Washington - Bývalý americký prezident Barack Obama kritizuje dnešní rozhodnutí svého nástupce Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Exprezident označil Trumpův krok za pomýlený a za vážnou chybu.

Smlouvu z roku 2015 dojednávala mimo jiné Obamova vláda. Obama tehdy dohodu obhajoval slovy, že jde o historickou možnost budovat bezpečný svět a o šanci, která se za života současníků nemusí opakovat.

Zároveň připustil, že v důsledku uvolnění sankcí bude mít Írán více zdrojů pro vojenské a politické aktivity, které blízkovýchodní region ohrožují.

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Podle něj je smlouva neúčinná, neboť nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Trump zároveň řekl, že obnoví sankce proti islámské republice, a to na "nejvyšší úrovni". Rovněž varoval zbytek světa před snahou nějak Íránu pomáhat.

Trump označil dohodu za shnilou už v jejím samotném jádru. Řekl, že je příšerná, jednostranná a postavená na lži, které se podle něj ještě před uzavřením dohody dopustil Írán při poskytnutí informací o stavu svého jaderného programu.

Nikdo nebude vydírat Spojené státy jadernou hrozbou a Washington nedovolí, aby režim hlásající "Smrt Americe" získal přístup k jaderným zbraním, prohlásil americký prezident. Podle něj by pokračování smlouvy vedlo brzy k závodu v jaderném zbrojení.

Témata:  Barack Obama USA jaderná dohoda s Íránem

Související

Aktuálně se děje

16. března 2026 14:02

Trump chce koalici, která bude chránit lodě v Hormuzském průlivu

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že požádal sedm zemí, aby se zapojily do mezinárodní koalice, která má chránit bezpečný průjezd lodí Hormuzským průlivem. Státy mají poskytnout válečné lodě, které budou doprovázet ropné tankery.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy