reklama

Chameneí má v Íránu poslední slovo v politických otázkách a na rozdíl od prezidenta Hasana Rúháního jadernou dohodu v době jejího vyjednávání příliš nepodporoval. Nakonec s ní ale souhlasil.

Dnes bez dalšího objasnění uvedl, že Trumpův úterní projev obsahoval snad přes deset lží a byl "hloupý a povrchní".

"Včera (v úterý) večer jste slyšeli hloupé a povrchní výroky amerického prezidenta. Obsahovaly možná více než deset lží. Hrozil jak (íránskému) vedení, tak lidu, když říkal že udělá to a ono. Pane Trumpe, říkám vám jménem íránského lidu, udělal jste strašnou chybu," prohlásil Chameneí, který dohodu označoval její anglickou zkratkou JCPOA.

"My jsme přijali JCPOA, ale nepřátelství vůči islámské republice neskončilo. Teď vytahují otázku naší role v regionu a otázku raket. Když přistoupíme i na to, přijdou s dalšími tématy. Důvodem odporu USA proti (íránskému) vedení je to, že USA v minulosti Írán ovládaly a že (islámská) revoluce" s touto dominancí skončila, prohlásil Chameneí před davem, v němž většina k němu napřahovala zvednutou ruku.

Prohlásil také, že Írán nyní očekává, že Evropané poskytnou dostatečné záruky, aby Írán mohl dále dohodu uznávat. "Teď říkají, že chtějí, abychom dohodu dodržovali se třemi evropskými zeměmi, ale já těmto třem zemím nedůvěřuji... protože zítra udělají totéž co USA," sdělil vůdce na adresu evropských signatářů Německa, Francie a Německa. Dohodu podepsaly také Rusko a Čína a EU.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama