Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět proti Trumpovi: Jaderná dohoda s Íránem není mrtvá, tvrdí signatáři

USA
USA
Foto: Pixabay

Praha - Rusko, Čína i evropští signatáři mezinárodní dohody o íránském jaderném programu dnes ujišťovali, že dohoda s Teheránem není mrtvá a že se jí budou nadále řídit. Reagovali tak na jednostranné odstoupení od dohody, které v úterý oznámil americký prezident Donald Trump. Skupina konzervativních íránských poslanců v reakci na tento krok spálila americkou vlajku. Odstoupení od dohody znamená obnovení amerických sankcí, což podle listu The Wall Street Journal (WSJ) dopadne na desítky firem ve Spojených státech i v Evropě, které měly v plánu dodávat do blízkovýchodní země své výrobky či služby.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian uvedl, že prezident Emmanuel Macron se telefonicky spojí s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a vyzve ho, aby Írán dohodu nevypovídal. Rúhání už v úterý řekl, že jeho země se bude jadernou dohodou dále řídit, pokud se jejích cílů podaří dosáhnout ve spolupráci se zbylými účastníky, což jsou vedle Evropské unie Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína.

"Jsme přesvědčeni, že dohoda je důležitým pilířem, který by se neměl zpochybňovat," řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že není jasné, co chce Washington místo smlouvy. Také jeho britský kolega Boris Johnson řekl, že Washington musí svůj další postup vůči Íránu objasnit.

Fungování dohody chce nadále prosazovat i Česká republika, která ji považuje za "důležitý nástroj ke snižování rizika šíření jaderných zbraní a denuklearizace regionu", uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. Ministr zahraničí Martin Stropnický zdůraznil, že ČR nechce štěpit postoj EU k odchodu USA od dohody s Íránem. Praze v něm ale podle něj chybí konstatování, že Írán vyvíjí balistické rakety.

Evropská unie dnes zopakovala, že Trumpova rozhodnutí lituje a že dohodu chce udržet.

Konzervativní předseda íránského parlamentu Alí Larídžání navzdory Rúháního ujišťování řekl, že Írán teď už není dohodou vázán, a šéf parlamentního branného a zahraničního výboru prohlásil, že Írán zvýší výdaje na balistický raketový program. Parlament pak navrhl, aby vláda zajistila reciproční a přiměřená opatření v souvislosti s krokem USA. Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí obvinil Trumpa ze lži a za jeho rozhodnutí jej kritizoval.

Íránští zákonodárci uspořádali demonstraci přímo v budově parlamentu a při pálení vlajky USA provolávali smrt Americe. Heslo "Smrt Americe" používají Íránci od islámské revoluce v roce 1979. Právě to Trump považoval za jeden za argumentů, proč od dohody z roku 2015 ustoupit. Argumentoval také tím, že smlouva je podle něj neúčinná, neboť mimo jiné nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Trump v úterý také řekl, že obnoví sankce proti islámské republice, a to na "nejvyšší úrovni".

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která kontroluje plnění dohody, dnes přitom znovu potvrdila, že Írán dosud plnil závazky týkající se jaderné technologie.

Podle Washingtonu budou po přechodném období 90, případně 180 dnů obnoveny veškeré sankce, které platily před uzavřením dohody v roce 2015. Týkat se budou ropných či energetických společností, dodávek kovů a dalších surovin, prodeje automobilů a letadel nebo íránského bankovního sektoru. Postiženy zřejmě budou ropné společnosti Total či Shell, automobilky Volkswagen, Renault nebo Peugeot, strojírenský gigant Siemens či letečtí výrobci Airbus a Boeing.

Témata:  USA Írán EU

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 13:33

Svátek matek: Kdy je Den matek a proč se slaví?

Svátek matek, který je jedním z nejoblíbenějších svátků, je příležitostí k tomu, abychom vzdali hold ženám, které nás vychovaly a podporovaly. Tento den je oslavou mateřství, lásky, obětavosti a všeho, co matky dělají pro své děti. Ale jak a proč tento svátek vznikl, a proč je stále důležitý?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.