Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První demokrat chce v čele CIA Haspelovou, McCain je proti

John Sidney McCain III., je americký republikánský politik, senátor za stát Arizona a veterán války ve Vietnamu. V roce 2008 byl republikánským kandidátem pro prezidentské volby, které nakonec vyhrál jeho protikandidát Barack Obama.
John Sidney McCain III., je americký republikánský politik, senátor za stát Arizona a veterán války ve Vietnamu. V roce 2008 byl republikánským kandidátem pro prezidentské volby, které nakonec vyhrál jeho protikandidát Barack Obama.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Washington - Americký senátor Joe Manchin jako první demokratický zákonodárce vyjádřil podporu Gině Haspelové, kterou prezident Donald Trump nominoval na post ředitelky Ústřední zpravodajské služby (CIA). Haspelovou, jejíž nominace u řady senátorů kvůli její roli v rámci programu drsných výslechových metod vyvolává pochybnosti, musí do funkce potvrdit Senát USA. Americká média očekávají velmi těsné hlasování.

Přepokládá se, že většina republikánů pro Haspelovou ruku zvedne. Výjimkou je Rand Paul, který pro ni již předem odmítl hlasovat a také John McCain. Veterán vietnamské války vyzval své kolegy, aby hlasovali proti jejímu potvrzení do čela CIA.

"Myslím, že Gina Haspelová je vlastenka milující svou zemi a zasvětila svůj profesionální život službě a obraně vlasti. Její role při dohledu na mučení používané Američany je nicméně znepokojující. Diskvalifikuje ji fakt, že odmítla uznat nemorálnost mučení," uvedl v prohlášení McCain, který byl sám jako zajatec ve Vietnamu mučen a je mezi republikány uznávanou autoritou. Sám se však kvůli těžké nemoci hlasování nezúčastní.

Haspelová byla během středečního nominačního jednání v senátním výboru pro tajné služby podrobena opakovaným otázkám na svůj postoj k drsným výslechovým metodám. Prozatímní ředitelka, která pro CIA pracuje 33 let a mimo jiné odpovídala za provoz tajné věznice v Thajsku, uvedla, že zpravodajská služba pod jejím vedením neobnoví kritizovaný výslechový program. Přímé odpovědi na dotaz, zda považuje metody používané v tajných věznicích CIA po 11. září 2001 za nemorální, se však vyhnula.

"Nemyslím si, že je mučení účinné," prohlásila po otázce, zda by uposlechla případného pokynu prezidenta Donalda Trumpa, aby CIA obnovila drsné výslechové metody včetně simulovaného topení známého jako waterboadring. Pro jeho znovuzavedení se Trump vyslovil v předloňské volební kampani, od té doby se však o tématu nezmiňuje a Haspelovou po středečním slyšení podpořil slovy, že odvedla "senzační výkon". Podle Trumpových představ je ideální nástupkyní Mika Pompea, který z čela CIA odešel na post ministra zahraničí.

Témata:  CIA USA John McCain politici Senát USA

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.