Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie bojkotuje sankce USA vůči Íránu

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Paříž - Sankce, které chce americký prezident Donald Trump obnovit proti zahraničním společnostem spolupracujícím s Íránem, jsou nepřijatelné a musejí být předmětem vyjednávání s Evropany. V rozhovoru pro deník Le Parisien to řekl šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian.

"Řekneme Američanům, že sankce, které přijmou, se týkají jen jich," upozornil francouzský ministr a zdůraznil, že Evropané považují za zcela nepřijatelné, aby USA do svých sankčních opatření zahrnovaly firmy jiných zemí.

Trump v úterý oznámil, že jeho země odstupuje od mezinárodní dohody s Íránem, která měla za cíl omezit íránské jaderné aktivity. Zároveň řekl, že se tím obnoví sankce proti americkým i neamerickým společnostem obchodujícím s Íránem.

"Evropané nemohou doplácet na to, že Spojené státy dohodu zrušily," prohlásil šéf francouzské diplomacie. Evropané musejí podle něj přijmout opatření nezbytná k ochraně zájmů svých firem a zahájit za tímto účelem jednání s Washingtonem.

Rozhodnutí USA ukládá zahraničním společnostem velmi krátké lhůty, a to od tří do šesti měsíců, aby se stáhly z Íránu. Zároveň platí okamžitý zákaz uzavírat smlouvy nové pod hrozbou sankcí ze strany USA. Francouzská vláda už naznačila, že by na úrovni Evropské unie chtěla s USA vyjednat výjimky, například pro firmy, které v Íránu již působí. EU musí podle Le Driana ovšem jednat rychle a dohodnout se v řádu týdnů.

Francie se do obnovení investic v Íránu hodně angažovala. S Íránem spolupracuje ropný koncern Total, dodávky obnovily automobilky Renault a Peugeot i evropský letecký výrobce Airbus, který sídlí v jihofrancouzském Toulouse.

Trojice evropských zemí (Francie, Británie a Německo), která podepsala dohodu s Íránem, dala najevo, že ji chce udržet při životě. Zároveň Írán projevil ochotu ji nadále respektovat. Požaduje ale záruky, že mu nevzniknou kvůli americkému kroku vážné ekonomické škody.

Témata:  Francie USA Írán

Související

Aktuálně se děje

25. června 2025 15:26

Součka střídá Chudárek. Radní ho zvolili šéfem ČT po odstoupení Fridricha

Novým generálním ředitelem České televize bude od července dosavadní výkonný ředitel obchodu Hynek Chudárek. Radní ho zvolili poté, co po pěti bezvýsledných hlasováních odstoupil programový ředitel Milan Fridrich. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy