reklama

SBU zákrok zdůvodnila "odhalením sítě mediálních struktur kontrolovaných Ruskou federací" a "využívaných zemí-agresorem v rámci hybridní informační války proti Ukrajině", řekla agentuře Interfax-Ukrajina mluvčí SBU. Později dodala, že SBU po ukončení vyšetřovacích úkonů zveřejní získané důkazy. "Prosím vyčkat několik hodin!" přislíbila.

Kyjev vyčítá Rusku anexi Krymu a "okupaci" části východoukrajinského Donbasu, ovládaného proruskými separatisty. Moskva své zapojení do konfliktu v Donbasu, který si od dubna 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých, stále popírá.

Razie v kancelářích RIA Novosti podle webu ruského deníku Moskevskij komsomolec začala již ráno a agenti SBU provádějí domovní prohlídky také v bytech novinářů z RIA Novosti, a to jak ruských, tak ukrajinských.

RIA Novosti patří do skupiny Rossija segodňa, jejíž šéf Dmitrij Kiseljov vyzval ukrajinské úřady, aby okamžitě propustily Višinského na svobodu a skončily pronásledování médií.

"Není to první případ, kdy kyjevský režim popírá základní práva a svobody, zaručené novinářům," prohlásil Kiseljov, pokládaný za předního propagandistu Kremlu. "Obrátíme se na mezinárodní organizace, včetně novinářských a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, abychom napomohli k ukončení pronásledování novinářů na Ukrajině," dodal.

reklama