Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britům rostou mzdy, předstihly inflaci

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Londýn - Mzdy v Británii během tří měsíců do března vzrostly meziročně o 2,9 procenta a jejich růst poprvé za více než rok předstihl inflaci. Ta ve stejném období činila 2,7 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad.

Růst inflace začal předbíhat růst mezd loni v únoru, což mělo značný dopad na příjmy obyvatelstva.

Nezaměstnanost se do března snížila o 46.000 na 1,42 milionu osob, zatímco míra nezaměstnanosti klesla na 4,2 procenta. To je nejméně od roku 1975.

Generální tajemnice odborové organizace TUC Frances O'Gradyová nicméně poznamenala, že reálně jsou mzdy stále nízké a že za průměrnou týdenní mzdu si lidé zdaleka nekoupí tolik, co před deseti lety.

Počet zaměstnaných se od ledna do března zvýšil o 197.000 na 32,3 milionu. Zaměstnání dnes má 75,6 procenta lidí ve věku od 16 do 64 let, to je nejvíce od začátku sledování těchto dat v roce 1971.

Podle analytiků je vysoce pravděpodobné, že dnešní data utvrdí centrální banku v názoru, že ekonomika se zvedá a předchozí známky oslabení byly jen přechodné. Banka dříve avizovala, že zrychlí zvyšování úrokových sazeb, minulý týden je ale ponechala na 0,5 procenta.

Témata:  Velká Británie inflace ekonomika mzdy peníze

Související

Aktuálně se děje

21. července 2026 17:38

Shopaholic Nikol už to nezvládá. Fanoušky požádala o pomoc

Bývalá televizní moderátorka a populární influencerka Nikola Čechová se na sociálních sítích podělila o odvrácenou stranu mateřství, když otevřeně přiznala, že se potýká s vyčerpáním. Ačkoliv se svými fanoušky obvykle sdílí především idylické momenty, tentokrát udělala výjimku a požádala sledující o pomoc. Její dvouletý syn Hugo totiž v současnosti prochází náročným obdobím, které pro rodinu představuje velkou výzvu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy