Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU z nezákonně podporuje Airbus, tvrdí WTO

Nové dopravní letadlo A350 společnosti Airbus
Nové dopravní letadlo A350 společnosti Airbus
Foto: Airbus.com

Ženeva - Evropská unie stále poskytuje nezákonné subvence evropskému výrobci letecké techniky Airbus. Rozhodl o tom dnes odvolací orgán Světové obchodní organizace (WTO). Rozhodnutí WTO je součástí vleklého sporu mezi EU a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel. Podle Washingtonu otevírá cestu k uvalení sankcí na evropské výrobky.

Evropská unie podle WTO pokračující podporou Airbusu způsobila újmu americkému konkurentovi Boeing.

"Pokud Evropská unie konečně nepodnikne kroky k tomu, aby zastavila porušování pravidel a poškozování amerických zájmů, Spojené státy budou muset přistoupit k odvetným opatřením u výrobků z EU," sdělil americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer.

WTO nicméně v současnosti řeší také kauzu týkající se subvencí pro americký Boeing, která by podle Airbusu mohla vést k sankcím EU vůči Spojeným státům. "Dnešní zpráva je opravdu jen polovinou celého příběhu," uvedl šéf Airbusu Tom Enders.

Témata:  Airbus EU Světová obchodní organizace (WTO)

Související

Aktuálně se děje

31. července 2026 19:22

31. července 2026 5:00

Počasí o víkendu: Vlna veder se zmírní, tropy ale vydrží

Během nadcházejícího víkendu dorazí do České republiky od severozápadu dlouho očekávané zmírnění extrémních vln vedra. Přestože si obyvatelé většiny území od nejvyšší teplotní zátěže uleví, přechod fronty s sebou přinese také četnější přeháňky a na mnoha místech i poměrně intenzivní bouřkovou činnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy