Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA mají nejmenší porodnost za posledních 30 let, mateřská dovolená neexistuje

Narozená miminka
Narozená miminka
Foto: Pixmac

Washington - Ve Spojených státech se rodí nejméně dětí za posledních 30 let. Podle expertů je důvodem zejména fakt, že ženy odkládají mateřství, uvedla britská zpravodajská stanice BBC. Celkem se loni v USA narodilo asi 3,85 milionu dětí, což je nejméně od roku 1987. Poklesl zejména počet dětí narozených dívkám a ženám do třiceti lety.

Snižující se porodnost je ve vyspělých zemích běžná. Zatímco počet porodů u mladých Američanek loni poklesl, zvýšil se naopak počet dětí, které se narodily ženám mezi 40 a 44 lety. Podle amerického statistického úřadu rovněž poklesla takzvaná úhrnná plodnost. Američanky mají průměrně 1,76 dítěte, což je nejméně od roku 1978.

Podle Donny Strobinové z Univerzity Johna Hopkinse ženy často odkládají mateřství kvůli práci. "Ženy jsou stále vzdělanější, jsou v zaměstnaneckém poměru a chtějí pracovat na své kariéře," uvedla Strobinová. "A vzhledem k neexistenci politiky, která by pracujícím ženám umožnila udělat si po porodu na nějakou dobu pauzu, bude tento trend odkládání mateřství nejspíš pokračovat," dodala.

USA jsou jedinou vyspělou zemí na světě, kde pojem mateřská dovolená v praxi neexistuje. Matky mají po narození dítěte nárok na 12 volných, ale neplacených týdnů. Některé americké státy, například Kalifornie, ovšem mateřskou dovolenou financují z vlastních zdrojů. V Česku trvá placená mateřská dovolená 28 týdnů.

Témata:  USA porodnost děti

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy